KS OiZ Sparta Łódź na półmetku walki o awans. Runda jesienna łódzkiej B-Klasy za nami

Kurz na boiskach dawno już opadł. Przyszedł czas na podsumowanie i rozliczenia zespołu z przedsezonowych zapowiedzi.

Cofnijmy się pół roku wstecz. Klub Sportowy Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej "Sparta Łódź" kończy swój premierowy sezon w najniższej klasie rozgrywkowej w okręgu łódzkim – Klasie B. Ogromne oczekiwania ścierają się z rzeczywistością.

Po rozegraniu osiemnastu ciężkich spotkań, ogromnych trudach związanych ze stworzeniem od zera Stowarzyszenia, organizacją drużyny, meczów i treningów Spartanie rozgrywki kończą na niechlubnym 9, czyli przedostatnim miejscem w ligowej tabeli. Niemniej jednak jak na "pierwszoroczny" zespół w większości złożony z absolutnych amatorów cztery zwycięstwa oraz trzy remisy to rezultat który wstydu nie przynosi, rokuje nawet pewne nadzieje na przyszłość.

Zarząd klubu dużo nauczył się podczas debiutanckiego sezonu ale nie ma powodów by spocząć na laurach. Nie może pozwolić na stagnację, czas zmobilizować się do jeszcze większego działania na rzecz stworzenia silnej drużyny, przyspieszyć rozwój zarówno sportowy jak i organizacyjny.

Nowy sezon, nowy trener, nowe cele

Tuż po skończonych rozgrywkach odbywa się spotkanie Zarządu Klubu z Władzami Wydziału Organizacji i Zarządzania. Podjętych zostaje kilka decyzji, których zakładany skutek może być jeden i niejednego zadziwia – Sparta w sezonie 2012/2013 ma włączyć się do walki o awans do A-Klasy!

Nowym szkoleniowcem zostaje doskonale znany i lubiany Sławomir Ścieszko, który dzięki swojemu doświadczeniu ma budować zespół pnący się na szczyt ze spotkania na spotkanie, jego nazwisko przyciąga również kilku zawodników związanych z Politechniką Łódzką grających dotąd w wyższych ligach. Stadion łódzkiego Startu mieszczący się przy ul. Św. Teresy 56/58 zostaje obiektem na którym Sparta ma rozgrywać swoje spotkania i przyciągnąć na trybuny więcej kibiców.

Nawiązana zostaje współpraca marketingowa z Lordi’s Club, a także w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia zespołu zostają przedsięwzięte poszukiwania sponsora z prawdziwego zdarzenia, który chciałby wesprzeć Wydział OiZ w finansowaniu Sparty.

Zawodnicy zaczynają przygotowania do sezonu praktycznie dwa tygodnie przed pierwszą kolejką. W większości są to piłkarze nowi w zespole, niezgrani ze sobą ale pierwsze treningi dają subtelne powody do optymizmu, jednak o formie drużyny trudno wyrokować przed pierwszą weryfikacją jaką ma być mecz derbowy z łódzką Victorią...

1. Kolejka – 1 września, 17:30 – KS VICTORIA ŁÓDŹ – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ

Dzień wielkiej weryfikacji wartości drużyny Trenera Sławomira Ścieszko. Victoria Łódź to zespół, który nie przegrał na własnym obiekcie od 9 kwietnia 2011 roku, czyli od 12 spotkań, Sparta nie jest faworytem i ciężko oczekiwać, że przerwie passę rywala. Jednak w 44. minucie zespół obejmuje prowadzenie po bramce Przemysława Rubinkowskiego. Victoria nie daje łatwo za wygraną, a końcówka meczu przypomina thriller. W 90. minucie czerwoną kartką zostaje ukarany zawodnik OiZ Sparty Łódź Kamil Pruski, a w ostatnich sekundach podyktowany zostaje rzut karny który pewnie broni Piotr Kochowicz ratując wygraną i pieczętując pierwsze trzy punkty w nowym sezonie i niemałą sensacje w łódzkim środowisku piłkarskim.

2. Kolejka – 9 września, 18:00 – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ – PISIA ZYGRY

Pierwszy z serii meczów "u siebie" w sezonie 2012/2013 które są rozgrywane na stadionie Startu Łódź. Pisia Zygry w swoim pierwszym meczu gromi KS Ner Łódzki 5:0. Jest to z pewnością wynik, który zawodnikom Sparty nie pozwala na lekceważenie rywala i przygotowania się do walki od pierwszej do ostatniej minuty. W meczu tym studentów ma wspomóc były mistrz Polski w barwach Widzewa Łódź, a obecnie wykładowca na Wydziale Organizacji i Zarządzania – Maciej Bielecki, który swoje zadanie wypełnia znakomicie. Już w 5. Minucie asystuje Marcinowi Daneckiemu a w 36. minucie sam zdobywa gola po świetnym uderzeniu. Cztery minuty później asystuje po raz drugi zagrywając piłkę do Jacka Skrzypka. W drugiej połowie Sparta aplikuje rywalom kolejne trzy trafienia, drugi gol Skrzypka, drugi gol Daneckiego oraz trafienie Jakuba Janasika pogrąża rywali. Wynik 6:0 zmusza przeciwników do spojrzenia na nasz zespół z większym respektem. Po drugiej kolejce spotkań Sparta zmuszona jest pauzować trzy tygodnie ze względu na układ terminarza, jest to jednak okazja do zgrania się z zespołem dla kilku zawodników którzy w dwóch pierwszych spotkaniach wystąpić nie mogli.

5. Kolejka – 30 września, 11:30 – MKS 2000 II TUSZYN – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ

Mecz trudny nie tylko ze względu na trzytygodniowy okres bez spotkania o punkty, ale również ze względu na rywala – rezerwy MKS-u Tuszyn to z pewnością faworyt na własnym terenie.

KS OiZ PŁ Sparta Łódź remisuje bezbramkowo, zaciekle rozbijając ataki przeciwnika samemu nie potrafiąc przy tym skonstruować klarownej sytuacji podbramkowej.

6. Kolejka – 7 października, 12:30 – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ – LKS SAZAN PĘCZNIEW

Zajmujący 3. pozycję w lidze Spartanie podejmują drużynę z Pęczniewa, która w tabeli plasują się na przedostatniej pozycji. Z układu tabeli można by obstawiać w ciemno zwycięstwo drużyny OiZ jednak rozmiar zwycięstwa zadziwia wszystkich obecnych na obiekcie przy Św. Teresy. Sparta gromi rywala aż 8:0 rozpoczynając wielkie strzelanie już w 5. minucie za sprawą Krzysztofa Gieracha. Do przerwy skromne 2:0 po trafieniu Marcina Daneckiego w 41. Minucie. Druga połowa to bezsprzeczna dominacja łodzian, dwa gole Filipa Gaduli (50. i 65.), kolejne dwa Krzysztofa Nadajczyka (73. i 82.), ponownie Gadula (85.) i znowu Nadajczyk (87.). Skuteczność cieszy podobnie jak gra w defensywie – Sparta nie traci bramki w czwartym meczu sezonu.

7. Kolejka – 14 października, 16:00 – KS NER ŁÓDZKI – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ

Po okazałym zwycięstwie tydzień wcześniej i awansie na pozycje wicelidera Sparta udaje się do Ksawerowa na mecz z KS Ner Łódzki. Biorąc pod uwagę wyniki rywala w dotychczasowych spotkaniach (4 mecze, 4 porażki, bilans bramek 2:17) można było sądzić, że dla Sparty będzie to łatwy, lekki i przyjemny mecz zakończony podobną jak tydzień wcześniej kanonadą. Zawodnicy dalecy byli od lekceważenia jakiegokolwiek rywala i dopisywania sobie trzech punktów przed spotkaniem. Mimo kilku dogodnych sytuacji pierwsza bramka została zdobyta tuż przed przerwą za sprawą Filipa Gaduli. Ten sam zawodnik w 67. minucie doskonale dograł piłkę z rzutu rożnego do wprowadzonego minutę wcześniej Przemysława Rubinkowskiego który tak doskonałego podania zmarnować nie mógł i podwyższył wynik spotkania na 2:0 dla Sparty. Wydawało się, że drugi gol pozwoli drużynie studentów na spokojne kontrolowanie gry do końca pojedynku jednak to rywale ruszyli ambitnie do odrabiania strat wynikiem czego było kontaktowe trafienie w 78. minucie. Po raz pierwszy w tym sezonie bramkarz oraz kapitan zespołu Piotr Kochowicz zmuszony był do wyciągania piłki z siatki. Mimo odrobiny nerwowości w końcówce Sparta dowiozła korzystny dla siebie rezultat do ostatniego gwizdka sędziego. Na tydzień przed najważniejszym meczem rundy z liderującymi rezerwami Włókniarza Pabianice OiZ Sparta w pięciu rozegranych spotkaniach straciła tylko dwa punkty i jedną bramkę jednak to właśnie spotkanie 8. kolejki wydawało się być papierkiem lakmusowym, który miał pokazać na co stać łodzian w tym sezonie.

Mecz prawdy - 8. Kolejka – 21 października, 14:00 – KS WŁÓKNIARZ II PABIANICE – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ

Bezsprzecznie szlagierowy pojedynek 8. kolejki (a być może i całej rudny jesiennej).
Mecz lidera z wiceliderem 1. Grupy łódzkiej B-Klasy. Obie drużyny nie zanotowały wcześniej porażki, remisując zaledwie po jednym ze swoich spotkań. Spotkanie które miało zadecydować o tym, która drużyna będzie przewodzić tabeli na półmetku rozgrywek. Spotkanie od pierwszej minuty stało na bardzo wysokim poziomie, żadnej ze stron nie brakowało chęci do walki. To wyrównanym początkowym okresie w 22. minucie Włókniarz prowadził 1:0, Patryk Olszewski dograł piłkę do Rafała Świątka, ten z kilku metrów nie miał problemów z pokonaniem kapitana łodzian Piotra Kochowicza. W 55. minucie rywalizacji bramkę głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zdobył Krystian Bielecki, podwyższając prowadzenie pabianiczan. Kontaktowego gola dla Sparty zdobywa Filip Gadula w 67. minucie po podaniu Krzysztofa Nadajczyka. Kiedy wydawało się, że łodzianie będą do ostatniej sekundy walczyć o co najmniej remis trzy minuty po bramce kontaktowej sytuację sam na sam wykorzystuje Patryk Olszewski. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny z Pabianic 3:1, dla Sparty to pierwsza porażka w sezonie, łodzianie utrzymują jednak drugą pozycję w lidze.

Mecz 9. serii spotkań w którym rywalem Spartan miała być drużyna LUMKS-u Tuszyn pierwotnie zaplanowany na 27 października, z powodu nagłego ataku zimy zostaje decyzją sędziego przełożony na 17 listopada.

10. Kolejka – 4 listopada, 14:00 – KS HETMAN ŁÓDŹ – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ

Kolejne spotkanie derbowe, tym razem ze starymi znajomymi – Hetmanem Łódź. W tabeli Sparta wyprzedza rywali o trzy pozycję, mając jednak przy tym tylko jeden punkt przewagi po sześciu rozegranych spotkaniach. Pierwsza odsłona meczu na stadionie Metalowca stoi pod znakiem ambitnej walki obu zespołów, ale nie przynosi bramek mimo kilku dogodnych sytuacji. W bramce Sparty po raz kolejny doskonale spisuje się Piotr Kochowicz. Druga część spotkania to rosnąca dominacja Spartan udokumentowana szóstą w sezonie bramką Filipa Gaduli z 57. minuty rywalizacji oraz cztery minuty później trafieniem debiutującego w barwach Sparty OiZ Kamila Płóciennika. Po zwycięstwie Sparta utrzymuje się na 2. pozycji w tabeli a dzięki porażce Włókniarza II Pabianice z LUMKS Tuszyn traci do lidera już tylko 6 punktów (przy dwóch meczach rozegranych mniej od Włókniarza).

11. Kolejka – 11 listopada, 11:15 – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ – MKS MIANÓW

KS OiZ PŁ Sparta Łódź podejmuje drużynę MKS-u Mianów. Pewnym było, że Spartanie zrobią wszystko żeby zainkasować po 3 punkty w dwóch ostatnich meczach w roku by na koniec rundy zrównać się punktowo z rezerwami Włókniarza Pabianice. Wiadomym też jest, że żaden pojedynek w B-Klasie nie jest rozstrzygnięty przed ostatnim gwizdkiem sędziego i zawodnicy z Mianowa tanio skóry sprzedać nie zamierzają. Jednak to łodzianie uderzają na przeciwników od początku spotkania, czego efektem jest gol Filipa Gaduli po dziewięciu minutach od pierwszego gwizdka. W 18. minucie bramkarz Piotr Kochowicz wznowił grę długim wykopem z pola karnego Sparty, obrońca drużyny z Mianowa mija się z piłką i Gadula w sytuacji sam na sam podwyższa na 2:0. Obrona Sparty nie zdąża za kontratakiem rywali tylko raz - w 44. minucie. Na druga połowę goście wychodzą z zamiarem doprowadzenia do remisu, ich plany zawodnicy Sparty weryfikują w 58. minucie kiedy to na 3:1 trafia Krzysztof Nadajczyk. Już chwilę później Gadula kompletuje hattricka precyzyjnym strzałek w krótki róg bramki zdezorientowanego bramkarza gości. W 82. minucie spotkania ten sam zawodnik dobija rywala lobując bramkarza i tym samym zalicza 10. trafienie w 5. spotkaniu.

9. Kolejka (zaległa) – 17 listopada, 13:00 – KS OiZ PŁ SPARTA ŁÓDŹ – LUMKS TUSZYN

Następne spotkanie kolejki z udziałem OiZ Sparty. Był to bowiem mecz drugiej oraz trzeciej drużyny rozgrywek. Rywal niełatwy - zespół z Tuszyna wygrał wszystkie rozegrane spotkania wyjazdowe (nawet z liderującym Włókniarzem II Pabianice), a tydzień wcześniej pokonał u siebie Hetmana Łódź aż 7:1. Spartanie chcą przerwać w swoim ostatnim w roku 2012 spotkaniu passę tuszynian i zrównać się punktowo z liderem z Pabianic. Po wyrównanym początku meczu w 19. minucie bramkarz tuszynian atakuje w polu karnym próbującego opanować piłkę Macieja Czyża, sędzia wskazuje na jedenasty metr, a rzut karny pewnie wykorzystuje stoper łodzian Michał Stefanek. W 51. minucie po faulu zawodnika Sparty Sebastiana Jaworskiego rzut karny zostaje tym razem podyktowany dla LUMKS-u. Zawodnik z Tuszyna posyła piłkę nad poprzeczką i Sparta nadal prowadzi. W 69. minucie po doskonale wyprowadzonym kontrataku wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Jacek Skrzypek dośrodkowuje piłkę na głowę Filipa Gaduli, ten notuje 11. trafienie w sezonie, i tym samym zostaje wiceliderem klasyfikacji strzelców ligi.

Zawodnicy KS OiZ Sparty Łódź przegrywają na półmetku rozgrywek walkę o lidera 1. Grupy łódzkiej B-Klasy z Włókniarzem II Pabianice jedynie bilansem bramek. Odnoszą 7 zwycięstw, jedno spotkanie remisując i notując jedną porażkę. Zdobywają 27 bramek, tracąc tylko 5.

Kibice - fundament sukcesu

Sportowo zawodnicy wywiązują się z przedsezonowych zapowiedzi w zupełności. Z pewnością pod okiem Trenera Sławomira Ścieszki przygotują się sumiennie do rundy rewanżowej aby móc cieszyć się z upragnionego awansu. Jeśli utrzymają formę z jesieni awans wydaje się być w zasięgu ręki.

Również działania Zarządu Sparty oraz władz Wydziału Organizacji i Zarządzania zdają się być zintensyfikowane jak nigdy dotąd: organizowanie nowych strojów meczowych oraz dresów dla zawodników, prowadzenie rozmów z poważnymi przedsiębiorstwami w sprawie udzielenia Klubowi pomocy finansowej oraz zorganizowanie gali podsumowującej rundę dla zawodników, działaczy oraz osób które wnoszą swoją cząstkę w budowanie wielkiej Sparty.

Jedyne czego brakuje jeszcze drużynie studentów OiZ-u do spełnienia się marzeń Prezesa Dominika Kowalczyka oraz Zarządu Klubu to frekwencja na stadionie. Nawet najwyższy wynik sportowy nie ma znaczenia bez kibiców na trybunach. Zależy nam aby klub dążył do tych zza oceanu, gdzie podczas meczów drużyn akademickich stadiony wypełnione są po brzegi. Chcemy, aby na nasze mecze przychodziły tłumy kibiców, nie tylko studentów, a weekend kojarzony był z pójściem na mecz drużyny naszej Uczelni. Do tej pory udało się zorganizować dwa mecze z dużą ilością kibiców oraz oprawą pirotechniczną, ale były one tylko namiastką tego do czego dążymy i na co nas stać.

Strzelcy KS OiZ Sparty Łódź w rundzie jesiennej 2012/2013:

11 goli - Filip Gadula, 4 gole - Krzysztof Nadajczyk, 3 gole - Marcin Danecki, 2 gole - Jacek Skrzypek, Przemysław Rubinkowski, po jednym golu strzylili także: Maciej Bielecki, Krzysztof Gierach, Jakub Janasik, Kamil Płóciennik i Michał Stefanek.

tekst: Maciej Marszałek