Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków dystansuje Łódź

Przemek Dana
Przemek Dana
Krakusów jest już ponad 12 tysięcy więcej niż łodzian. Od 2,5 roku, gdy Kraków przegonił Łódź pod względem liczby mieszkańców, systematycznie zwiększa przewagę.

Nasze miasto straciło tytuł drugiego najwiekszego miasta w kraju w trzecim kwartale 2007 roku. Łodzian było wtedy nieco ponad 755 tysięcy, a w stolicy Małopolski mieszkało 756,5 tysiąca osób. I choć do teraz liczba krakusów praktycznie nie wzrosła, u nas mieszkańców drastycznie ubyło. Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że jest nas 743,5 tysiąca i z kwartału na kwartał miasto "kurczy się" o kolejne półtora do dwóch tysięcy mieszkańców. Jeśli ten trend się nie odwróci, w niedalekiej przyszłości możemy "stracić" trzecie miejsce na rzecz Wrocławia.

Mało kobiet

- Ujemny przyrost naturalny czyli większa ilość zgonów niż urodzin to główny powód zmniejszania się liczby mieszkańców Łodzi - wyjaśnia Stanisław Kaniewicz z Urzędu Statystycznego w Łodzi. - Zarówno w Krakowie jak i we Wrocławiu odsetek kobiet w wieku 20-29 lat, czyli w takim, kiedy najczęściej rodzą dzieci, jest znacznie wyższy niż w Łodzi. Zakładając tym samym, że w każdym z miast młode kobiety mają podobną skłonność do rodzenia potomstwa, to u nas z oczywistych względów tych dzieci rodzi się najmniej.

Nakłada się na to wyższa niż w wymienionych miastach śmiertelność łodzian. W Krakowie i we Wrocławiu na tysiąc mieszkańców umiera średnio co roku dziesięciu, a w Łodzi czternastu.

Dużo wyjazdów

Na niekorzyść liczebności naszego miasta działa również tak zwane ujemne saldo migracji czyli więcej osób się z Łodzi wyprowadza niż do niej przyjeżdża. Faktem jest, że w ostatnich latach w Krakowie trend ten także przybrał niekorzystny kierunek, bo z bilansu dodatniego zrobił się zerowy. Jedynie we Wrocławiu wyraźnie jest jeszcze na plusie.

Nie do końca prawdą jest jednak, że łodzianie nagminnie uciekają ze swojego miasta, bo o ile liczebność samej Łodzi maleje, to zdecydowanie rośnie liczba mieszkańców wszystkich gmin okalających miasto. Łodzianie wyprowadzają się zatem z blokowisk i przeprowadzają się do domków na obrzeżach, ale mimo wszystko nadal są związani z Łodzią.

Trzecie czy czwarte miejsce?

Zachodzące w naszym mieście procesy demograficzne są póki co nieubłagane. Jeśli te trendy nie ulegną zmianie, za nieco ponad 20 lat Łódź będzie miała mniej mieszkańców niż Wrocław. - Każdy proces ma jednak swoje dno i kiedyś się odwróci, a 20 lat to bardzo długi okres - komentuje Stanisław Kaniewicz.

Utrata pozycji trzeciego co do wielkości miasta w Polsce nie jest zatem przesądzona.

Czytaj także:
- Zobacz, jak promuje się Łódź na świecie [wideo]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto