Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Jak oszukują pracodawcy w czasie pandemii i jak się bronić? Podpowiadają inspektorzy pracy z województwa łódzkiego

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na kolejnych slajdach można poznać najczęstsze problemy łodzian i mieszkańców regionu na rynku pracy, a także znaleźć rozwiązanie, które podpowiadają inspektorzy pracy.
Na kolejnych slajdach można poznać najczęstsze problemy łodzian i mieszkańców regionu na rynku pracy, a także znaleźć rozwiązanie, które podpowiadają inspektorzy pracy. Archiwum PP
Brak wynagrodzenia, umowy o pracę czy odprawy emerytalnej - na takie problemy z pracodawcami skarżą się w czasie pandemii łodzianie i mieszkańcy województwa łódzkiego. Ich skargi rozpatrywali inspektorzy pracy w ramach dyżuru pod patronatem Dziennika Łódzkiego.

W czasie pandemii koronawirusa nasilają się problemy części pracowników z Łodzi i województwa. Skarżą się na przykład na to, że pracodawcy nie wypłacają im pensji na czas, niektórzy na wypłatę czekają od kilku miesięcy. Wiele osób nie wie także, jakie obowiązki podczas epidemii mają pracodawcy, nie znają również własnych praw.

By poznać dokładne pytania, jakie padły w czasie dyżuru i odpowiedzi na nie, prosimy kliknąć w przycisk [przycisk_galeria]

W trakcie dyżuru telefonicznego można było uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. Osobie, która od dwóch miesięcy nie dostaje pensji, inspektor poradził, by wystawiła pracodawcy wezwanie do zapłaty i załączyła do niego numer konta.

Obowiązki pracodawcy w czasie pandemii

Szefowie muszą zapewnić pracownikom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, a odległość między stanowiskami pracy ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności. Firma zapewnia także środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

- Należy pamiętać także, że osoby wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania mają obowiązek zakrywania przy pomocy np. maski czy przyłbicy ust i nosa - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

Pracodawcy powinni także dokonać aktualizacji udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego na stanowiska występujących w ich zakładach z uwzględnieniem możliwości zakażenia się wirusem SARS-Co-V-2 przez pracowników i określić zasady ochrony przed tym zagrożeniem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto