Koniec z wydłużonym czasem biletów MPK w Łodzi. Podwyżki cen biletów MPK Łódź na razie nie będzie

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Udostępnij:
Zapowiadanej drastycznej podwyżki cen biletów MPK Łódź na razie nie będzie, ale już w Nowy Rok przestanie obowiązywać wydłużony czas ważności biletów jednorazowych. Kto nie będzie o tym wiedział albo zapomni skasować dodatkowy bilet, podczas kontroli wlepią mu karę wynoszącą 351,80 zł. Jeśli zapłacimy mandat w ciągu 7 dni, kwota ta znacząco maleje, ale nadal do zapłacenia jest 177,80 zł.

Od stycznia zmienia się czas ważności biletów. Co jest tego przyczyną? To, że na grudniowej sesji Rady Miejskiej nie zajęto się projektem uchwały zmieniającej ceny biletów MPK. Była tam zapisana podwyżka, ale też wprowadzenie na rok 2022 obowiązującego od kilku lat wydłużenia czasu ważności biletów jednorazowych z 20 do 40 minut oraz z 40 do 60 minut.

Dlaczego radni nie zajęli się uchwałą? Wcale nie dlatego, że mieli obiekcje co do horrendalnej skali podwyżek, przekraczającej 30 procent. Powodem była przedłużające się uzgodnienia ze związkami zawodowymi działającymi w MPK. Wymuszają to obowiązujące przepisy. Procedura jednak długo trwa i tak się złożyło, że do dnia odbywającej się tuż przed świętami sesji swojej opinii o proponowanych podwyżkach nie zdążył przedstawić związek zawodowy NSZZ „Solidarność”. Projekt "spadł" więc z porządku obrad, a to oznacza, że nie będzie rozpatrywany już w tym roku, a ewentualne podwyżki cen biletów wejdą w życie najwcześniej 1 marca 2022 roku.

Uchwała ta przewidywała również wydłużenie czasu ważności biletów na kolejny rok, tak aby bilet 20-minutowy był ważny 40 minut a 40-minutowy godzinę. Ponieważ jej nie podjęto, poprzednia uchwała wydłużająca czas ważności biletów starci moc w sylwestra o północy. Oznacza to, że wracając w Nowy Rok z balu tramwajem, powinniśmy już skasować bilet 40-minutowy za 3,80, a nie jak dotąd za 3 złote. Różnica niby niewielka, ale w czasie kontroli się nie wybronimy.

Właśnie tego najbardziej należy się obawiać, że już 1 stycznia kontrolerzy ochoczo rusza do pracy licząc na niewiedzę, bądź zapominalstwo pasażerów. Mandaty mogą sypać się ja gruszki w sierpniu, bo łodzianie przez prawie 5 lat przyzwyczaili się do dłuższej ważności biletów. Wygląda więc na to, że za zaniedbania miasta i radnych zapłacą podróżujący MPK...

Jest duża szansa, że projekt uchwały podnoszącej ceny biletów trafi na sesję w styczniu. Prawdopodobnie od 1 marca ponownie zostanie wydłużony czas ich ważności. Jednak w styczniu i lutym bilety będą obowiązywały w swoim podstawowym czasie. Warto o tym pamiętać wsiadając do tramwaju lub autobusu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Koniec z wydłużonym czasem biletów MPK w Łodzi. Podwyżki cen biletów MPK Łódź na razie nie będzie - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie