Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy 10. Fotofestiwal w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Cykl "King of the Ridiculous" Maleonn znajdzie się w Programie Głównym Fotofestiwalu
Cykl "King of the Ridiculous" Maleonn znajdzie się w Programie Głównym Fotofestiwalu fot. materiały prasowe
Dwie wystawy kuratorskie, wystawę w przestrzeni miejskiej, kilkanaście wystaw indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych, a przede wszystkim różnorodne wydarzenia towarzyszące - tak przedstawia się 10. edycja Fotofestiwalu, który odbędzie się w Łodzi między 5 i 15 maja.

Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem: "Out of mind & Out of live & Out of space" ("Poza umysłem & poza życiem & poza przestrzenią").

W założeniach festiwal ma być przestrzenią dla rozmów o fotografii, dyskusji i spotkań. Jego centralnym punktem będą dwie wystawy w ramach Programu Głównego: "Out of live" i "Out of mind". Obydwie ekspozycje wyrosły z zainteresowania człowiekiem, jego relacją ze współczesnym światem, społeczeństwem i samym sobą. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste. Interpretacją tematów zajmą się m.in. Celina Lunsford i Nina Kassianou.

- "Out of mind" może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy "obsesja", "iluzja" i "fantazja" - stwierdza kurator wystawy Celina Lunsford. - Wszystkie z dwunastu prezentowanych projektów łączy motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości. W tej ekspozycji znajdą się prace takich fotografów, jak: Erwin Olaf i Levi van Veluw.

Wystawa "Out of live" to studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki.

Tegoroczny program Grand Prix nosi tytuł "Out of space" i jest wystawą, dla której galerią stanie się przestrzeń miejska. Podczas festiwalowych dni Stary Rynek i Park Staromiejski zamienią się w galerię, gdzie będzie można obejrzeć prace 11 artystów ze świata. Wśród wystaw towarzyszących odbędą się m.in. premiery fotograficzne, w tym najważniejsza - najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki. Kontrastem dla jego poetyckiej wizji miasta będzie wystawa "Energia czasu", zdjęć pochodzących z archiwum Dalkii - nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922-1940.

Nową realizację z myślą o festiwalu przygotował Maurycy Gomulicki, zaś Fabryka Fotografii to kolejna odsłona przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne. Nowością będą spotkania autorskie prezentujące najmłodsze pokolenie polskich artystów.

- Tym wydarzeniem chcielibyśmy rozpocząć coroczny przegląd polskiej fotografii - stwierdza Aleksandra Kietla, rzecznik prasowy Łódź Art Center, organizatora Fotofestiwalu.

Nie zabraknie fotospacerów, warsztatów, programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży, konkursów. Z okazji jubileuszu imprezy odbędzie się sentymentalna noc wspomnień, opowieści i oglądanie starych albumów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto