Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przekazać 1% podatku

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Niespełna miesiąc pozostał polskim podatnikom na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej za ubiegły rok.

Jak informuje jedna z urzędniczek skarbowych, łodzianie w tym roku chętnie składają PITy. Jednak, jeśli chcemy uniknąć „kilometrowych” kolejek do okienek, powinniśmy się pospieszyć.

Przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem warto przypomnieć, iż 1% naszego podatku możemy przeznaczyć na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przekazywania „1%”. Zmieniła się również forma przekazania.

1% podatku mogą ofiarować organizacjom podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Aby móc przekazać 1% podatku, na początku należy wybrać organizację pożytku publicznego, którą chcemy dofinansować. Lista takich organizacji jest publikowana przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. Aktualny spis został opublikowany do 31 grudnia 2007 roku. Znajdują się w nim instytucje, które miały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 roku i które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami). Dotychczas podatnik miał obowiązek sprawdzenia wybranej przez siebie organizacji, czy przypadkiem nie prowadzi, którejś z wymienionych działalności. Na dzień dzisiejszy zajmuje się tym Minister Pracy i Polityki Społecznej.

W tym momencie płatnikowi pozostaje wypełnienie odpowiedniej rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38). Po wyliczeniu podatku, w rubryce zatytułowanej "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP", wystarczy wpisać nazwę i numer, pod którym widnieje dana organizacja W Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnie wpisać kwotę, którą zamierzamy przekazać na rzecz OPP, pamiętając jednocześnie, że nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu pełnych dziesiątek groszy w dół. Podatnik może również podać dodatkowe informacje (np. wskazać konkretny cel) dotyczące tego, w jaki sposób wybrana organizacja ma rozdysponować przekazane pieniądze. Taką notatkę należy umieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”.

 

Reszta formalności należy już do urzędu skarbowego, który zadeklarowaną przez nas kwotę (minus koszty przelewu) przekazuje na konto organizacji w terminie do 3 miesięcy.

Należy również pamiętać o tym, iż płatnik nie może podzielić swojego 1% pomiędzy kilka organizacji. I co najważniejsze, aby 1% został przekazany, zeznanie podatkowe musi być złożone w urzędzie skarbowym w terminie, czyli do 30 kwietnia bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto