Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Jezusa w łódzkich kościołach [foto]

tana
tana
W Wielką Sobotę wierni odwiedzają po kilka kościołów, by zobaczyć i porównać groby Chrystusa. Ale czy wszyscy znamy ich symbolikę?

Dzisiaj, zgodnie z wielkanocną tradycją odwiedzamy i adorujemy Grób Chrystusa. Patrząc na groby w kilku łódzkich i podłódzkich kościołach widzimy, że każdy z nich jest inny, stanowi pewną kwintesencję zamysłu twórczego jego autora, ale także wszystkie mają elementy wspólne – postać zmarłego Syna Bożego, górująca ponad kompozycją monstrancja, krzyż lub krzyże, na których doczesne życie zakończył Pan Jezus i straceni wraz z Nim dwaj złoczyńcy.

Trochę historii

Sięgając do historii, trzeba powiedzieć, że groby Pańskie w kościołach zaistniały 1000 lat temu, a w materiałach z Sympozjum na Komisji ds. Kultu Bożego …, ks. Zbigniew Wita opisał to tak:

"Pierwsza wzmianka o dramatyzacji pogrzebu Pana Jezusa sięga X wieku, gdy biskup Augsburga, Ulryk przenosił w Wielki Piątek konsekrowaną hostię do kościoła św. Ambrożego. Tam składał ją na ołtarzu i przykrywał kamieniem, a następnie w poranek wielkanocny odnosił ją w procesji do kościoła św. Jana. Od XI wieku spotykamy zwyczaj budowania Bożego Grobu na terenie Francji, Włoch, Austrii i Czech. W tym czasie pojawiają się też o nim wzmianki w księgach liturgicznych stosowanych

w Polsce. Wskazują one, że Boży Grób traktowany był przede wszystkim, jako ołtarz wystawienia Najświętszego Sakramentu, pełen świec, kwiatów i ozdób.

Trzeba też dodać, że Boży Grób przybierał często wyszukane kształty, w czym prym wiedli jezuici i misjonarze św. Wincentego a Paulo. Stosowane dekoracje miały często wydźwięk symboliczny i akcenty narodowe w zależności od zmieniających się warunków politycznych i społecznych (...).

Zwyczaj umieszczania figury Chrystusa leżącego w grobie jest wprowadzeniem akcentu śmierci do ołtarza (...). Postać powinna być owinięta w całun, tj. długie lniane prześcieradło."

Zrozumieć symbolikę

Powyższe refleksje pozwalają zrozumieć głęboki sens i symboliczną wymowę Grobu Bożego, który ma pomagać nam w głębokim przeżyciu dni Świąt Wielkanocnych. Stając dzisiaj przed Chrystusowym Grobem powinniśmy mieć świadomość, że stajemy, jako ludzie wierzący, przed samym Jezusem, który w akcie zmartwychwstania daje nam nadzieję i wiarę w życie wieczne.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć, prezentujących grób Chrystusa w kilki różnych kościołach.

Czytaj także:
- XI Ekumeniczna Droga Krzyżowa
- Piąta rocznica śmierci Jana Pawła II. Co się stało z pokoleniem JP2?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto