Góralka u Kazimierza Wielkiego

Artykuł sponsorowany
W połowie czerwca br., prawie po 360 latach, Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odzyskał dawne dostojeństwo i otworzył swoje podwoje – nie tylko dla książąt i królów. Korzystają z tego od kilku tygodni tłumy turystów, a kulminacji tego zainteresowania miejscowi spodziewają się w sobotę (17 bm.) podczas kolejnego koncertu w ramach XIV Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, rozpoczynającego się o godz. 21.

Na scenie - obok Zamku Kazimierza Wielkiego - wystąpi Megitza, urodzona w 1984 roku na Podhalu jako Małgorzata Babiarz. W dzieciństwie śpiewała muzykę góralską, tańczyła i grała na ludowych basach. Jako 17-latka wyemigrowała do Chicago, gdzie folklor podhalański połączyła z muzyką innych regionów świata, w tym Europy Wschodniej i latynoamerykańską. W ubiegłym roku ze swym zespołem wydała aż trzy albumy. Megitzę znają też m.in. widzowie programu „Must be the music” oraz bywalcy Przystanku Woodstock, gdzie wystąpiła w tym roku.

Choć koncert rozpocznie się dopiero o godz. 21, do Inowłodza warto przyjechać już po południu, by wziąć udział w zaplanowanych na ten dzień atrakcjach. Od godz. 15 można zwiedzać zamek z przewodnikiem. W godz. 17:30–19 odbędą się warsztaty zatytułowane „Skoczył stołek do wiaderka”, prowadzone przez Grzegorza Wierusa. Będzie to muzyczna podróż w czasy Juliana Tuwima. O godz. 19 w podziemiach zamku wystąpi zespół „Pathman”, a godzinę później rozpocznie się Tuwimowski happening w wykonaniu uczestników warsztatów, „Chóru dla (nie)opornych” oraz wszystkich chętnych.

Można też o godz. 12 autokarem wyruszyć sprzed Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18) na trasę: Opoczno, zwiedzając Muzeum Regionalne i kościół św. Bartłomieja, Drzewica (ruiny zamku arcybiskupa Macieja Drzewickiego), Studziannę (Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej), Anielin (Szaniec Hubala) i Inowłódz. Szczegóły -

http://www.tplodzi.eu

i http://www.kolorypolski.pl.

W Inowłodzu nad Pilicą można obejrzeć ruiny zamku zbudowanego w pierwszej połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Ściany budowli o kształcie czworoboku i mur, który niegdyś otaczał miasto, wzniesione zostały z cegły i kamienia kopalnego. Zamek Inowłodzki w dawnych czasach pełnił ważną rolę strategiczną, o czym świadczyć mogą otaczające go tereny – z jednej strony rzeka, z drugiej zaś rozległe bagna i jeziora.

Rekonstrukcja zamku Kazimierza Wielkiego kosztowała 7,5 mln zł, z czego 5,6 mln zł Inowłódz pozyskał z funduszy unijnych w ramach Działania III. 5 Infrastruktura turystyczno – rekreacyjna, Osi priorytetowej III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. O szczegółach będzie można porozmawiać z konsultantami mobilnego punktu Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim, który rozstawi swój namiot u stóp zamku. Będzie można porozmawiać też na inne tematy związane z funkcjonowaniem funduszy europejskich i ich wykorzystaniem, poznać inwestycje już zrealizowane z funduszy europejskich i będące w trakcie realizacji oraz otrzymać materiały informacyjne.

W każdy czwartek o godzinie 18 TVP Łódź emituje kolejny odcinek programu „Unijne Kolory Regionu” w którym przedstawia relacje z wybranych koncertów festiwalu „Kolory Polski” oraz pokazuje, jak dana miejscowość zmieniła się dzięki Funduszom Europejskim. Powtórki programów są emitowane w piątki o godzinie 19:15. Archiwalne odcinki znajdują się również w Internecie na https://www.tvp.pl/lodz. N

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto