Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Europejska Stolica Kultury 2016

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
REKLAMA: Wybrałeś się nad morze ale ciągle pada? Masz dość wylegiwania się na plaży, a muzealne atrakcje zwyczajnie Cię nudzą? Odwiedź Gdańsk i odkryj najbardziej nietypowe osiedle bloków mieszkalnych.

Gdańska Zaspa to artystyczny ewenement w skali świata - to pierwsza i jak dotąd jedyna galeria murali - olbrzymich obrazów, namalowanych na blokach z wielkiej płyty. Blokowych obrazów ciągle przybywa. Kolejne powstaną już w lipcu.

Od kilku lat rośnie popularność turystyki miejskiej. Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu prześcigają się w wynajdywaniu miejsc, które pozwalają poczuć prawdziwą atmosferę miasta, a nie jego oficjalny wizerunek znany z przewodników turystycznych. Modę na taki sposób zwiedzania spopularyzowali młodzi turyści z zachodu, którzy od miejskich muzeów, galerii i kościołów woleli socrealistyczną Nową Hutę i peerelowskie blokowiska w rodzaju warszawskiego Ursynowa czy łódzkiej Retkini. Żadne z tych miejsc nie może się jednak równać z gdańską Zaspą. To jedno z największych polskich osiedli bloków z wielkiej płyty, od kilku lat konsekwentnie zyskuje sławę jako… jedyna na świecie galeria malarstwa monumentalnego na blokach. Murale zmieniają lokalną społeczność, rewitalizują dzielnicę i stają się wizytówką Gdańska, który stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

II Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art już w te wakacje

Na zwiedzanie gdańskich murali najlepiej wybrać pierwszą połowę lipca. Wtedy to na Zaspie odbywa się Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art. Od 1 do 15 lipca, będzie można spotkać i osobiście porozmawiać z pracującymi na wysokościach artystami-malarzami z Włoch, Niemiec, Chin oraz Polski. Tylko w tym roku, w ciągu 2 tygodni namalują oni aż 1200 m.kw. murali. Dzięki nowym pracom, kolekcja będzie liczyła już 24 wielkoformatowe obrazy o łącznej powierzchni 6 tys. m kw.

- Muszę przyznać, że to co zobaczyłam na gdańskiej Zaspie całkowicie mnie zaskoczyło. Nigdzie nie widziałam tak ogromnych obrazów umieszczonych w kontrastującej z nimi szarej rzeczywistości peerelowskich bloków. Mam nadzieję, że jeśli Gdańsk stanie się Europejska Stolicą Kultury 2016, turyści z całego świata przyjadą zobaczyć to zjawisko - mówi Marta Ziółkowska z Poznania.

5 nowych murali już wkrótce przyozdobi kolejne bloki na Zaspie. Gotowe dzieła zostaną odsłonięte 16 lipca podczas uroczystego wernisażu. Podróż szlakiem gdańskich murali to doskonały pomysł na wakacyjną wyprawę. Na żadnym osiedlu na świecie nie można zobaczyć tak wielu, tak ogromnych dzieł sztuki.

Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art

Gdańsk / 1-16 lipca 2010
Wernisaż: 16 lipca, g. 17.00, ul. Nagórskiego 11 a

Już 1 lipca część z bloków gdańskiej Zaspy obudują rusztowania. Artyści z Włoch, Niemiec, Chin oraz Polski w ramach drugiej edycji Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art chwycą za pędzle i puszki ze sprayem, aby stworzyć gigantyczne obrazy na ścianach budynków. To kolejny krok w budowie największej galerii malarstwa w przestrzeni publicznej.

- Ideą Festiwalu Monumental Art jest stworzenie na ścianach zaspiańskich wieżowców największej w Europie kolekcji malarstwa wielkoformatowego. Monumental Art to jedyna impreza tego typu, na której artyści mają do dyspozycji tak ogromne przestrzenie do malowania (min.160 m.kw) - opowiada Piotr Szwabe, kurator przedsięwzięcia, gdański malarz i animator kultury, autor ogromnego portretu Lecha Wałęsę, który powstał na zaspiańskim bloku, zamieszkałym niegdyś przez lidera Solidarności.

Festiwal powstał w ramach starań Gdańska i Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekty takie, jak Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego, czy Gdańska Szkoła Muralu, nawiązują swoim charakterem do hasła przewodniego gdańskiej kandydatury „Wolność Kultury, Kultura Wolności”. W tym wypadku chodzi o dostępność sztuki w przestrzeni publicznej i tworzenie nowych przestrzeni dialogu wpisanych w miejsca publiczne.

Galeria muralu na gdańskiej Zaspie jest jedyna w swoim rodzaju. Różni się od innych przedsięwzięć skalą i rodzajem podłoża używanego przez malarzy – nie ma na świecie drugiej galerii, w której prace artystów prezentowane byłyby na blokach z wielkiej płyty. Podczas każdej edycji Festiwalu powstają nowe dzieła malowane przez uznanych muralistów.



Łącznie z 5 muralami, które powstaną w lipcu, w skład kolekcji będą wchodziły 24 wielkoformatowe dzieła, o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. W tym roku do grupy artystów, których prace można oglądać na Zaspie, dołączy kolejnych sześciu malarzy. Wśród nich, oprócz Polaków, znajdą się goście z Chin, Niemiec oraz Włoch. W wydarzeniu wezmą udział: Pan LiPing (Chiny), Edeltraut Rath (Niemcy), Jub Möenster (Niemcy), Ryszard Niedzielski (Polska), Jacopo Ceccarelli (Włochy), Tomasz Bielak (Polska).

Jak podkreśla Piotr Szwabe, są to wyjątkowe osobowości: - Jub Möenster to historia malarstwa niemieckiego jeśli chodzi o realizacje w przestrzeni publicznej. Jaccoppo Cecarelli to jeden z najoryginalniejszych malarzy streetartowych we Włoszech. Z kolei duet Edeltraut Rath / Pan Li Ping
w udany sposób łączy kultury wschodui zachodu. Na pewno zwróci także uwagę mural Tomasza Bielaka, którego prace są zaangażowane społecznie, poddają krytyce polską zaściankowość i krótkowzroczność.

Gdańskie Murale

To w Gdańsku zaczęły powstawać pierwsze murale, tu tworzy mocna grupa artystów związanych z tym zjawiskiem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Trójmiasto stało się stolicą polskiego muralu. Duży udział
w tym sukcesie ma Rafał Roskowiński, absolwent gdańskiej ASP, który w latach 90. powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury. W jej ramach powstało kilkanaście murali malowanych między innymi przez Jimi Torturo, Tomasza Bielaka, Tomasza Zabrockiego, Krzysztofa Wróblewskiego czy Rafała Ewertowskiego.

Gdańska Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstając, dzielnica ta miała być ucieleśnieniem modernistycznych wizji doskonałego organizmu urbanistycznego. Rozdęty rozmach i budowlany pośpiech „dekady sukcesu” spowodowały jednak, że zamiast idealnym kompleksem mieszkalnym, Zaspa stała się betonowym mrowiskiem. Dzięki inicjatywom kulturalnym, takim jak Festiwal Monumental Art, szare blokowiska stają się galerią sztuki. Powstałe na Zaspie wielkoformatowe malowidła są jej nową wizytówką.

- Zaspa to miejsce historyczne – to tutaj po raz pierwszy zobaczyłem ogromne malowidła (na pozszywanych płótnach z wizerunkami Matki Boskiej i hasłami Solidarności), idąc na mszę papieską w 1996 roku, to tu mieszkał Lech Wałęsa. Tutaj też zrozumiano potrzebę tego rodzaju sztuki i jest ona zaakceptowana przez mieszkańców. Być może takich miejsc jak Zaspa jest więcej, ale to tutaj zaczęła się wielka, historyczna eksplozja muralu, co musi mieć sens wyższy - twierdzi Rafał Roskowiński, pionier gdańskiego malarstwa wielkoformatowego.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kontakt dla mediów:

Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat
Barbara Sroka
tel. 665 65 2016, [email protected]
Sławomir Czarnecki
tel. 785 90 2016, [email protected]

www.gdansk2016.eu
www.monumentalart.eu

Karina Koziej
Citybell Consulting
tel. 607 349 004, e-mail: [email protected]
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto