MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne ucho mierzy hałas w łódzkiej szkole [wideo]

Redakcja
W szkole podstawowej nr 162 poziom hałasu mierzą specjalne ...
W szkole podstawowej nr 162 poziom hałasu mierzą specjalne ... stopklatka TVN24/x-news
W szkole podstawowej nr 162 poziom hałasu mierzy specjalny czujnik. W ten sposób dyrekcja placówki zachęca uczniów do nauki w ciszy.

Szkolny hałas to stosunkowo rzadko poruszany problem w debacie na temat polskiej oświaty. Zmierzono, że jego natężenie może wynosić nawet 110 decybeli, czyli tyle, ile słyszymy stojąc obok pracującej piły mechanicznej. Od dłuższego czasu walkę z hałasem prowadzi dyrekcja szkoły podstawowej nr 162 przy ul. Powszechnej w Łodzi.

- W dzisiejszym świecie głośne dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron - mówi Marek Zarzycki, dyrektor SP nr 162. - Dlatego też postanowiliśmy przeorganizować życie szkolne tak, aby zredukować poziom hałasu. Działamy w myśl zasady, że szkoła powinna być wesoła, ale nie musi być głośna.


Szkoła demokratyczna, czyli nauka bez ocen i planu lekcji

Dzięki współpracy z łódzką firmą Kroban, 6 lutego w jednej z klas zamontowano czujnik hałasu. Wyposażony w świecące diody w kształcie ucha urządzenie pokazuje kiedy w klasie robi się głośniej niż 75 decybeli. Docelowo czujników ma być dziesięć - po jednym w każdym z pomieszczeń, gdzie odbywają się lekcje klas 1-3. Mierniki zostały przekazane szkole jako darowizna

Jak dzieci reagują na obecność czujnika? - Dostosowują się i rzeczywiście mówią ciszej, zwłaszcza, że wśród naszych uczniów są dzieci z wadami słuchu. Nie mamy zamiaru ograniczać dzieci. Pokazujemy im po prostu, że można ze sobą rozmawiać bez krzyku. - dodaje Zarzycki.

W celu ograniczenia hałasu w szkole wprowadzono też nowatorski system dzwonków na przerwę. - W budynku naszej filii przy ul. Strzeleckiej mamy dość wąskie korytarze, co powoduje większy hałas podczas przerw - dodaje Zarzycki. - Dlatego staramy się unikać sytuacji, w której jednocześnie znajdują się tam dzieci z wszystkich klas. To nauczyciele sami decydują kiedy skończyć lekcję. Dzwonki mają charakter orientacyjny i są uruchamiane co 1,5 godziny.

Dyrektor SP nr 162 nie ukrywa jednak, że tego typu rozwiązanie łatwiej wprowadzić w nauczaniu początkowym. - W sytuacji, gdy jeden nauczyciel prowadzi zajęcia z większości przedmiotów można elastycznie dopasować długość trwania lekcji. W szkole podstawowej nr 162 w Łodzi znajduje się 37 klas, w tym 13 integracyjnych.

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto