Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas swobodny - przemiany obyczajowości w Pałacu Herbsta

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
14 maja w Pałacu Herbsta miało miejsce otwarcie wystawy "Czas swobodny-przemiany obyczajowości" z cyklu "Między rozwagą a romantycznością. Kobieta w początkach nowoczesności".

Na wernisaż przybyło naprawdę wiele osób, w związku z czym oglądanie ekspozycji było możliwe dopiero kilkanaście minut po wpuszczeniu wszystkich w zakamarki pomieszczeń, w których się znajduje.

Wystawa została zainaugurowana wystąpieniem Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki oraz krótką analizą cyklu kuratorek: Doroty Berbelskiej oraz Magdaleny Michalskiej-Szałackiej.

"Czas swobodny-przemiany obyczajowości" jest częścią cyklu zatytułowanego "Między rozwagą a romantycznością. Kobieta w początkach nowoczesności", w ramach którego, od stycznia 2008 roku, w Pałacu Herbsta prezentowane są wystawy ukazujące różne aspekty przemian społecznej pozycji kobiet w świetle przeobrażeń społeczno-kulturowych i zmian norm obyczajowych na przełomie XIX i XX wieku.(Źródło: inf. pras.)

Ten niezwykły cykl rozpoczął się wystawą pt. "Warszawski szyk", która poruszała temat mody. Ta, otwarta wczoraj, dotyczy sfery czasu wolnego, który wyodrębnił się w epoce przemysłu. Wtedy to, konieczne było oddzielenie czasu na pracę od czasu na rekreację, rozwój własny oraz odpoczynek.

Na przełomie XIX i XX wieku powszechne stały się wyjazdy do kurortów, aktywne uprawianie sportów, a następnie kino, kawiarnie, a nawet dancingi. Na wystawie prezentowane są zarówno atrybuty przypisane kobiecie do spędzania wolnego czasu, jak i obrazy, czy też fotografie z tamtego okresu.

Znajdziemy tu m.in. łyżwy, stroje narciarskie, aranżacje wystroju kawiarni, instrumenty muzyczne, a nawet kreacje wyjściowe, czy też rowery. Całość skrupulatnie dobrana i zgrabnie rozmieszczona. Dodatkowo wyświetlany z projektora filmik nadaje całości autentyczności i łatwiej jest się przenieść wyobraźnią w miejsca i czas z obrazów, tak że będąc już poza bramą muzeum czuje się "smaczek" tamtej epoki.

Przy okazji wystawy, 3 czerwca odbędzie się spotkanie panelowe, podczas którego będzie się toczyła dyskusja wokół tematu "Czy kobiecie wolno samej wyjść z domu?", z udziałem profesorów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa potrwa do 30 sierpnia br.
**
MM Łódź patronuje:
**

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto