Co należy wiedzieć o zazielenieniu ?

Artykuł sponsorowany
Od roku 2015 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencja płatnicza, realizować będzie zreformowany system wsparcia bezpośredniego. Od tego też roku zostaną wprowadzone nowe zasady przyznawania płatności.

Od roku 2015, co do zasady, wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową otrzymają płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, czyli tzw. płatność na zazielenienie. Praktyki zazielenienia nie są bezwzględnie obowiązkowe dla wszystkich rolników.

Niektórzy z rolników już dziś spełniają wszystkie stawiane wymagania w zakresie zazielenienia a niektórzy powinni dostosować swoje działania w gospodarstwie do przyszłych wymogów.

W ustaleniu realizacji praktyk zazielenienia pomocny będzie kalkulator, który dostępny jest na stronie internetowej ARiMR ( www.arimr.gov.pl ) .

Aby otrzymać płatność na zazielenienie konieczne jest przestrzeganie trzech obowiązkowych praktyk zazielenienia.

Do praktyk zazielenienia należą:

Dywersyfikacja upraw

Jeżeli rolnik posiada w gospodarstwie:
- co najmniej 10 ha gruntów ornych, musi prowadzić co najmniej 2 różne uprawy, a powierzchnia uprawy głównej nie może przekraczać 75% gruntów ornych,

- powyżej 30 ha gruntów ornych - musi prowadzić co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% gruntów ornych.

Obszary proekologiczne

Jeżeli rolnik posiada w swoim gospodarstwie więcej niż 15 ha gruntów ornych, będzie zobowiązany do przeznaczenia co najmniej 5% gruntów ornych w gospodarstwie na obszary proekologiczne.

Trwałe użytki zielone

Jeżeli rolnik posiada trwałe użytki zielone, położone na obszarach Natura 2000 obowiązuje go zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania, gdyż są to trwałe użytki zielone cenne przyrodniczo.

Jeśli rolnik posiada trwałe użytki zielone, które nie są cenne przyrodniczo wówczas obowiązuje go zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania ale tylko wówczas, gdy stosunek trwałych użytków zielonych do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% do wskaźnika referencyjnego, ustalonego w roku 2015.

Stosowanie wymogów w zakresie zazielenienia nie jest obowiązkowe dla rolników:

- którzy przystąpią do systemu dla małych gospodarstw,
- którzy prowadzą produkcję metodami ekologicznymi w całym gospodarstwie,
- w gospodarstwach których ponad 75% gruntów rolnych zajmują trwałe użytki zielone lub są one wykorzystywane do produkcji trawy lub innych pasz zielnych,
- którzy gospodarują na obszarach Natura 2000 oraz obszarach objętych tzw. ramową dyrektywą wodną, pod warunkiem, że realizacją praktyki zgodne z celami dyrektywy ptasiej, siedliskowej oraz ramowej dyrektywy wodnej.

Obszary proekologiczne (EFA)

- grunty ugorowane – na których nie jest prowadzona produkcja rolna (muszą od 5 lat pozostawać gruntami ornymi); w okresie od 1 stycznia do 31 lipca grunt powinien być ugorowany (po upływie tego terminu będzie możliwe rozpoczęcie produkcji rolnej);

- elementy krajobrazu chronione w ramach norm dobrej kultury rolnej (drzewa będące pomnikami przyrody, oczka wodne, rowy do 2 m) oraz żywopłoty i pasy zadrzewione, drzewa wolnostojące, zadrzewienia liniowe zadrzewienia grupowe, oczka wodne, rowy, w tym otwarte cieki wodne, miedze śródpolne,

- strefy buforowe,

- zagajniki o krótkiej rotacji

- pasy gruntów (kwalifikujących się hektarów) wzdłuż obrzeży lasów – o szerokości od 1 m do 10 m,

- obszary zalesione - po 2008 roku w ramach PROW

- międzyplony lub okrywa zielona – wysiane mieszanki gatunków uprawnych albo wsiewki trawy w uprawę główną; wsiewane nie później niż do 30 września danego roku.

- uprawy wiążące azot – koniczyna, komonica zwyczajna; esparceta siewna; lucerna; bób; bobik; ciecierzyca; fasola zwykła; fasola wielokwiatowa; groch siewny; groch siewny cukrowy; soczewica jadalna; soja zwyczajna; łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; peluszka; seradela uprawna; wyka siewna w plonie głównym lub z rośliną podporową; mieszanki wymienionych roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.

Obszary proekologiczne (EFA), co do zasady, powinny być położone na gruntach ornych, z wyłączeniem zagajników o krótkiej rotacji i obszarów zalesionych w ramach PROW po 2008.

Elementy krajobrazu podlegające zachowaniu i strefy buforowe mogą przylegać do gruntu ornego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto