Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biała Fabryka - [7 cudów Łodzi] - nominacja

Redakcja
Fabryka Geyera zawdzięcza swoją powszechną wśród łodzian nazwę "Biała" kolorowi farby pokrywającej tynk gmachu. Dziś, w gmachu przy ulicy Piotrkowskiej 282, mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Biała Fabryka zbudowana została w latach 1835-1839, co plasuje ją w czołówce najstarszych w Polsce budynków architektury przemysłowej. Klasycystyczny styl wzorowany był na fabrykach angielskich. Choć z zewnątrz gmach przypomina bardziej budynek mieszkalny, przez wiele lat był to największy i najbardziej nowoczesny zakład pracy w Łodzi. Mieściły się tutaj przędzalnia i tkalnia. Tutaj też uruchomiono pierwszą nie tylko w mieście, ale w całym Królewcu, maszynę parową w przemyśle włókiennictwa.

Fot.: ollasz

Ludwik Geyer pochodził z Niemiec. Do Łodzi przyjechał w 1828 roku z nadzieją na rozpoczęcie biznesu w tym rozwijającym się fabrycznym mieście. Geyer nie pomylił się. Z właściciela małego zakładu tkackiego i drukarni, w ciągu kilku lat, przeistoczył się w potentata w przemyśle włókienniczym i właściciela fabryki, będącej kompletnym zakładem prowadzącym wszystkie działy produkcji bawełnianej: przędzalnię, tkalnię, drukarnię, farbiarnię i wykańczalnię. Dziś Geyer nazywany jest pionierem produkcji przemysłowej. Nic nie trwa jednak wiecznie, Geyera dopadł w końcu kryzys i fabrykant umarł jako bankrut. Pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Fot.: MR


Fot.: smoothna

Fot.: smoothna

Fot.: smoothna

Obecnie w Białej Fabryce znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Zgromadzono w nim zbiory, na które składają się tkaniny artystyczne, zabytkowe, wyroby ludowe, hafty, ale też maszyny, urządzenia i dokumenty, ilustrując w ten sposób przemysłowy rozwój Łodzi.

Łódź najbardziej znana kiedyś była z charakterystycznych, dymiących, zakładowych kominów, górujących nad niższymi budynkami. Wśród nominacji do 7 cudów Łodzi nie powinno zatem zabraknąć fabryki, która jako pierwsza mogła się takim smukłym kominem "poszczycić".- elisabeth Dodaj swoją nominację
Biała Fabryka jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto