Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bestseller wszech czasów

Monika Pietras
Biblia przez wieki inspirowała wybitnych malarzy..  Fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK
Biblia przez wieki inspirowała wybitnych malarzy.. Fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK
W Pałacu Poznańskich znalazły się obok siebie: multimedialny program komputerowy, XIX-wieczny rodał, Biblia księdza Wujka, XVIII- wieczne gobeliny oraz komiks przybliżający Słowo Boże Jest niepowtarzalnym arcydziełem.

W Pałacu Poznańskich znalazły się obok siebie: multimedialny program komputerowy, XIX-wieczny rodał, Biblia księdza Wujka, XVIII- wieczne gobeliny oraz komiks przybliżający Słowo Boże

Jest niepowtarzalnym arcydziełem. Ma najwięcej wydań, najwięcej tłumaczeń i najwięcej czytelników. Powstała jako Pismo Święte jednego narodu, a stała się bestsellerem wszech czasów.

Najsłynniejszą książką świata jest oczywiście Biblia.
Opisane w niej wydarzenia rozpoczynają się w epoce kamiennej, a kończą za czasów Imperium Rzymskiego. Zawiera podstawy największych religii monoteistycznych świata. Biblia przez stulecia kształtowała europejskie prawodawstwo, systemy edukacyjne i ideały demokratyczne, miała, ma i zapewne będzie miała wpływ na całą zachodnią cywilizację. Pod wpływem lektury Biblii miliony ludzi na całym świecie zdecydowały się zostać chrześcijanami.
Pismo Święte zostało przetłumaczone na wszystkie języki europejskie, a także na perski, koreański, chiński, japoński i kiswahili. Nagrano ją na kasety magnetofonowe, zarejestrowano na płytach CD i zapisano alfabetem Braille’a.
Wszystko zaczęło się od hebrajskiego tekstu, który został napisany gdzieś w basenie Morza Środziemnego i przechowany w synagodze. Później przetłumaczono go na grekę. Już w pierwszych latach istnienia Kościoła Biblia doczekała się wersji koptyjskiej w Egipcie, napisanej w języku gyyz w Etiopii, a także tłumaczeń: syryjskiego, ormiańskiego, gruzińskiego, gockiego i starosłowiańskiego. Łaciński przekład dokonany przez św. Hieronima (zwany Vulgatą) był jeszcze do niedawna jedyną dozwoloną podstawą przekładów katolickich, podczas gdy protestanci korzystali z oryginałów hebrajskiego, greckiego i aramejskiego. Do dziś Pismo Święte przetłumaczono na ponad dwa i pół tysiąca języków. Dla wielu narodów owe przekłady stały się zaczątkami własnego piśmiennictwa. Również język polski doskonalił się na przekładach Biblii. Pierwsze psalmy powstały prawdopodobnie w XIII wieku, w XIV pojawił Psałterz floriański, a w XV Biblia Królowej Zofii. Biblia przez wieki inspirowała ludzi na całym świecie. Artyści wszystkich epok przedstawiali własne wyobrażenia Adama i Ewy, Marii i Jezusa, na swój sposób interpretowali wygnanie z raju, potop, zwiastowanie i ukrzyżowanie. Księgę Psalmów tłumaczyli Leopold Staff i Czesław Miłosz, spod pióra Jana Kochanowskiego wyszedł Psałterz Dawidów. Wydarzenia Starego i Nowego Testamentu pobrzmiewają w kompozycjach Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Giuseppe Verdiego czy Karola Szymanowskiego.
Fenomen Biblii stara się przybliżyć wystawa, jaka odbywa się w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Zgromadzono na niej zabytkowe, współczesne i egzotyczne wydania Świętej Księgi, dzieła sztuki nią inspirowane, szaty liturgiczne, przedmioty kultu religijnego. W Pałacu Poznańskich znalazły się obok siebie: multimedialny program komputerowy, Biblia księdza Wujka z 1599 r., XIX-wieczny rodał (zwój z ręcznie pisaną Torą), XVIII-wieczne flamandzkie gobeliny i drewniana Pieta, włoskie miedzioryty oraz komiks przybliżający Słowo Boże „wyznawcom” współczesnej kultury obrazkowej. Ekspozycji towarzyszy pokaz zdjęć z Ziemi Świętej wykonanych przez Janusza Hereźniaka. Wystawę można oglądać do 15 lutego. Pokazowi patronuje „Dziennik Łódzki – Wiadomości Dnia”.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto