Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Abstrakcja i Kinetyka" w Atlasie Sztuki

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Od 19 czerwca, w Atlasie Sztuki, możemy podziwiać nową wystawę. Tym razem prace wybitnych artystów z całego świata, bardziej niż na sam intelekt, działają na wzrok widza.

Sztuka, z którą mamy tu do czynienia, to op-art (z ang. optikal art, czyli sztuka optyczna). Charakteryzują ją powtarzające się wzory geometryczne oraz abstrakcyjne kombinacje linii, które powodują u widza optyczne złudzenia. Za okres szczytowy op-artu uznaje się lata 50. i 60. XX wieku.

Kuratorką ekspozycji „Abstrakcja i Kinetyka” jest Liliane Zafrani z Wenezueli, która była obecna podczas wernisażu. Zafrani wyraziła swoje zadowolenie z miejsca tej wystawy. - Cieszę się, że udało się przywieźć te kilkadziesiąt prac z Paryża do Łodzi – powiedziała. Uważa ona bowiem nasze miasto za ważny ośrodek sztuki współczesnej stworzony w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez artystów grypy a. r. Nie zabrakło podziękowań, przedstawienia poszczególnych autorów prac oraz krótkiej prezentacji istoty tej sztuki.

Fot. Emilia Białecka

Zachętą do przygotowania dla łodzian tej zbiorowej prezentacji op-artu był sukces pokazywanej w Atlasie Sztuki, dwa lata temu, wystawy prac Ludwiga Wildinga. Tym razem obok kilku jego prac znajdują się także dzieła innych wybitnych artystów, m.in. takich jak: Yaacov Agam, Narciso Debourg, Cesar Andrade, Antonio Asis, Carlos Cruz-Diez, Manuel Mérida, Tom Mosley, Nanin, Dario Perez-Flores, Jean-Claude Reussner, Francisco Salazar, Jesús Rafael Soto, Walter Strack, Luis Tomasello czy René Ugarte.

Wystawie warto poświęcić swój czas. Przechodząc drugi raz obok widzianego już dzieła może się okazać, że dostrzeżemy w nim coś nowego, czego wcześniej nie zauważyliśmy. To oczywiście zasługa konstrukcji prac – zależności od pozycji, z której oglądamy dany obiekt lub kąta pod którym patrzymy, zmienia się to, co widzimy.

Ekspozycję można oglądać przez całe wakacje, do 13 września br.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto