MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

A może by tak do Bolimowa...

Zuzanna Gawałkiewicz
Niby nic szczególnego - wieś, jakich wiele, mógłby pomyśleć kierowca przejeżdżający przez bolimowski Rynek. Pozory jednak mylą. W Bolimowie warto się zatrzymać, przynajmniej, żeby pójść na spacer.

Położona nad Rawką w Puszczy Bolimowskiej osada obecnie liczy około tysiąca mieszkańców, choć na przełomie XVI i XVII wieku była miastem, w którym mieszkało około 3 tys. ludzi.

Zwiedzanie Bolimowa warto rozpocząć od zbudowanego w 1635 roku kościoła filialnego pw. św. Anny, znajdującego się nieopodal Rynku przy ulicy Skierniewickiej. Potem proponujemy przejść przez Rynek i dalej malowniczą ulicą Farną, zabudowaną drewnianymi chatami, dotrzeć do parafialnego kościoła pw. św. Trójcy, konsekrowanego w 1675 roku.

W historii i krajobrazie Bolimowa szczególnie zapisała się pierwsza wojna światowa. Właśnie w okolicach Bolimowa doszło do pierwszego ataku gazowego w historii. Pociski z bromkiem ksylilu Niemcy wystrzelili w kierunku stanowisk rosyjskich w styczniu 1915 roku.

Pozostałości po walkach z 1915 roku jest tu wiele. Ślady ostrzału widać na murach kościoła św. Anny. W Rynku, przed budynkiem przedszkola, oglądać można dawny gong strażacki, wykonany z puszki po gazie bojowym.

Będąc w Bolimowie, warto także obejrzeć prowadzące donikąd wiadukty, fragmenty niedokończonej autostrady, budowanej z okazji olimpiady w Moskwie w 1980 roku. Wkrótce wiadukty zostaną rozebrane, a w ich miejsce powstanie autostrada A2, której budowę postanowiono przyśpieszyć w związku z Euro 2012. Położone są nad Rawką w południowym końcu wsi w kierunku Skierniewic. Najłatwiej dotrzeć do nich ulicą Senatorską.

Zapalonych rowerzystów, grzybiarzy czy wędkarzy osada położona wśród lasów Puszczy Bolimowskiej z pewnością zatrzyma na dłużej. Przez Bolimów przepływa rzeka Rawka, jedyny wodny rezerwat przyrody w województwie łódzkim. Wędkarze mogą spróbować także szczęścia nad pobliskim zalewem w Joachimowie-Mogiłach.

Baza noclegowa w pobliżu Bolimowa

Pensjonat Łasieczniki (od czerwca do października) Łasieczniki 62, www.lasieczniki.republika.pl, tel. 046-838-02-601.

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "U Leśniczego" (cały rok). Joachimów-Mogiły, www.ulesniczego.pl, tel. 046-838-02-52.

Ośrodek Szkoleniowo-Wy-poczynkowy - Henryk Jeżak, Kolonia Bolimowska Wieś 42, tel. 046-838-02-31

Kwatery agroturystyczne: Maria Sikorska, Joachimów-Mogiły 47, tel. 046-838-02-48, Beata Flejszer, Kolonia Wola Szydłowiecka 24, tel. 609-846-309.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto