Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara Rawa z kościołem i Łysą Górą

(zg)
Zabytkowy drewniany XVIII-wieczny kościółek pod wezwaniem św. Apostołów Tomasza i Judy Tadeusza jest najcenniejszym zabytkiem Starej Rawy i całej gminy Nowy Kawęczyn.
Zabytkowy drewniany XVIII-wieczny kościółek pod wezwaniem św. Apostołów Tomasza i Judy Tadeusza jest najcenniejszym zabytkiem Starej Rawy i całej gminy Nowy Kawęczyn.
Jadąc między Skierniewicami a Rawą Mazowiecką warto w Nowym Kawęczynie skręcić na wschód, nadłożyć dwa kilometry i odwiedzić Starą Rawę. Niewielka wieś, która obecnie liczy ledwie około 300 mieszkańców, jest uznawana za jedną z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Choć jej początki nikną w pomroce dziejów, do dziś zachowały się ślady starożytności osady.

Będąc w Starej Rawie warto wybrać się na Łysą Górę, gdyż tak właśnie mieszkańcy wsi nazywają grodzisko pochodzące z XI-XII wieku, pozostałość po strażnicy rycerskiej. Choć z daleka grodzisko może nie wyglądać zachęcająco - ot, kilkumetrowej wysokości pagórek wśród płaskich pól, to baczny obserwator na pewno dojrzy ślady fosy i wałów. Łysa Góra położona jest w pobliżu rzeki Rawki, w odległości około kilometra od kościoła.

To właśnie zabytkowy drewniany XVIII-wieczny kościółek pod wezwaniem Świętych Apostołów Tomasza i Judy Tadeusza jest najcenniejszym zabytkiem Starej Rawy i całej gminy Nowy Kawęczyn. Obecny kościół, wzniesiony w latach 1731- 1751, ufundowany przez prymasa Teodora Potockiego, stanął na miejscu XII-wiecznej świątyni. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy późnobarokowe ołtarze, barokowa ambona, chrzcielnica oraz klasycystyczne organy nad chórem. Dwie starożytne kamienne kropielnice pozostały prawdopodobnie z pierwszego XII-wiecznego kościoła.

Stara Rawa leży na granicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Warto więc wybrać się na spacer nad rzekę Rawkę - jedną z ostatnich rzek w kraju, które wciąż wyglądają jak przed wiekami. Nieuregulowana rzeka meandruje, tworząc malownicze zakola i starorzecza. Rawka w 1983 r., decyzją ówczesnego wojewody skierniewickiego, została uznana za rezerwat przyrody na całej swojej długości 97 km - dodajmy jedyny rezerwat wodny w obecnym województwie łódzkim. Turysta, który zdecyduje się na wędrówkę wzdłuż brzegu, bez trudu dostrzeże ślady działalności bobrów. Przy odrobinie szczęścia ma szansę natknąć się na żurawie lub nawet zimorodka. Można także pójść na ryby. W Rawce żyje ich 18 gatunków. Zdobyczami wędkarzy najczęściej są płocie i okonie.

Stara Rawa leży na trasie dwóch szlaków turystycznych. Pierwszy - rowerowy, oznaczony na zielono, tak zwany szlak starych dworków, to licząca 61 km pętla, mająca swój początek i koniec w Skierniewicach. Szlak biegnie przez Trzciannę, Starą Rawę, Doleck, Lisną, Paplin, Wolę Pękoszewską i Bartniki. Drugi szlak, to czerwony szlak pieszy o długości 30 km prowadzący z Nowego Kurzeszyna do Puszczy Mariańskiej.

Uwaga! Choć gmina Nowy Kawęczyn jest malowniczo położona w dolinie Rawki, lepiej nie nastawiać się na znalezienie tam noclegu. Również drugie śniadanie warto mieć ze sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto