Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 pytań do... Zbigniewa Tynenskiego, kandydata na prezydenta Łodzi

redakcja
redakcja
Wywiad ze Zbigniewem Tynenskim, kandydatem bezpartyjnym na prezydenta Łodzi. Przeczytaj między innymi, z jakimi problemami Łodzi będzie walczył w pierwszej kolejności, jak zamierza przyciągać nowych inwestorów, jaki ma pomysł na rewitalizację centrum

Który z łódzkich problemów jest najważniejszy i jego rozwiązaniem zajmie się Pan w pierwszej kolejności?
Problemem jest agonia Łodzi – trzeba ją zatrzymać nową ekonomią miasta, obejmującą działania:
-Realizacja inwestycji logistyki transportowej, mieszkalnictwa, produkcji instalacji odnawialnych źródeł energii, stosowanie innowacyjnych technologii w budowie i naprawie dróg.
-Wspieranie projektów:Łódź Stolica Mody,Oskary Jazzowe
-Uporządkowanie urbanistyczne, rewitalizacja śródmieścia i kwartałów
-Pozyskiwać pozabudżetowe źródła i sposoby finansowania projektów rozwojowych
-Ochrona Łodzi przed zagrożeniami środowiskowymi
-Budowa społeczności obywatelskiej

Jak widzi pan przyszłość ulicy Piotrkowskiej? W jakim kierunku powinna się rozwijać i jak to osiągnąć?

Piotrkowska powinna stać się ulicą całorocznych happeningów artystyczno – folklorystycznych, odbywających się zarówno w lokalach, jak i na ulicy. Należy doświetlić ją stosując oświetlenie z OZE. Może zadaszyć, aby była promenadą całoroczną. Udostępnić wjazdy i zrobić parkingi od strony ulic otaczających. Piotrkowska musi być ważną częścią rewitalizacji śródmieścia. Na Piotrkowskiej mieszkają ludzie, nie wolno dopuścić do sprzedaży kamienic wraz z nimi, bo zrobienie potem czegokolwiek będzie niemożliwe lub trudne. Pomysły oderwane i niespójne są złe dla Piotrkowskiej.

Zdewastowane kamienice w centrum miasta, rozpadające się dawne budynki fabryczne, to smutna, łódzka rzeczywistość. Jak powstrzymać proces degradacji zabytków i przywrócić im świetność-zarówno tych zamieszkałych, jak już opustoszałych?

Stowarzyszenie opracowało projekty:
"Przyjazne Osiedla" dla Łodzi, budowa 3,5 tys.mieszkań komunalnych rotacyjnych, docelowych, socjalnych i dla rewitalizowacji Księżego Młyna i Ogrodowej
Projekt "likwidacja niskiej emisji w śródmieściu Łodzi",kompleksowe remonty kamienic, zamiana pieców na ciepło sieciowe lub ogrzewanie elektryczne
Rewitalizacja osiedla Manhattan, wykorzystanie dachów na punkty widokowe, monitoring, powierzchnie użytkowe na dachach, windy widokowe zewnętrzne
Ochrona wszystkich zabytków i zagospodarowanie terenów pofabrycznych,

Jakie ma Pan pomysły na promocję miasta przez sport i kulturę.

Turystyka Łodzi przemysłowej z Ziemi Obiecanej, secesyjnej, z legendą 4 kultur. Utworzenie "żywego muzeum" tamtych czasów, prządki, szwaczki, buchalter. Ożywić rejon muzeum kinematografii i szkoły filmowej. Organizować Ogólnoświatowy Zlot Przyjaciół Łodzi - absolwentów uczelni. Wspierać Coroczny Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatru Powszechnego, Oskary Jazzowe, Jazz w Filharmonii – trzeba do niego wrócić. Wykorzystywać wysoki poziom Teatru Jaracza, Wielkiego, Filharmonii. Prowadzić rozmowy o powrocie Camerimage i Festiwalu 4 Kultur. Duże imprezy sportowe.

Nowe inwestycje, to nowe miejsca pracy. Z których krajów i z jakiej branży inwestorów będzie Pan zachęcał szczególnie do inwestowania w łodzi? Jak zamierza ich pan przekonać?

Należy powołać Konsorcjum firm łódzkich, żeby realizować własne projekty generujące przychody, wygrywać przetargi na inwestycje dofinansowywane ze środków publicznych.
Zbudować Cargo – Mix Łódź/Łask – inwestor polski, kapitał włoski.
Produkcja urządzeń i instalacji OZE (odnawialne źródła energii) – kapitał polski.
Wytwarzanie energii geotermalnej i z innych OZE – kapitał j.w.
Realizacja projektu Łódź Miastem Mody, może być generatorem rozwoju małych, modnych serii.
Reaktywacja i rozwój przemysłu włókienniczego nowej generacji.

W Łodzi systematycznie spada liczba mieszkańców. Jak zatem zatrzymać w naszym mieście młode osoby i jak zachęcić je, by zakładane przez nich rodziny były bardziej liczne?

Ludzi młodych trzeba zatrzymać:
Rynkiem nowoczesnej pracy (o czym mówiłem w pytaniu 1,2,3,4 i 5), możliwością zaistnienia, samorealizacji w kulturze i sztuce, wsparciem bezpośrednim (finansowym, preferencji) dla projektów złożonych przez młodych ludzi i organizacje, bezpośrednim wsparciu dla najzdolniejszych (zatrudnienie, opłacanie studiów po 3 roku, mieszkanie służbowe) dla najzdolniejszych studentów opuszczających łódzkie uczelnie, sponsoringiem doktorantów na uczelniach światowych, mieszkaniami dla ludzi młodym, o czym również wspominałem przy pierwszym pytaniu.

Jak usprawnić komunikację miejską?

Powiązać lepiej z regionem. Nowy układ drogowy, kolejowy, lotniczy, wymusi nowy układ połączeń komunikacyjnych z ważnymi centrami logistycznymi wokół Łodzi.
Komunikacja wewnętrzna indywidualna wymaga parkingów i lepszej organizacji ruchu.
Transport wewnętrzny zbiorowy - wszędzie tam, gdzie to możliwe, trzeba łączyć drogę tramwajową z autobusową, wprowadzić transport bezemisyjny (bez spalin i hałasu).
Transport "ekologiczny" - więcej ścieżek dla rowerów
Warto pomyśleć o transporcie gondolowym dla niektórych fragmentów miasta.

Gruntowne, ale czasochłonne remonty dróg, czy szybka wymiana nawierzchni - która metoda naprawy łódzkich dróg będzie przez pana preferowana?

Jest nowa technologia dla trwałych na dziesięciolecia dróg z siarkobetonu, a także naprawy nawierzchni dróg w czasie zimy (niezależnie od zewnętrznej temperatury) z użyciem siarkobetonu, którą trzeba wdrożyć w Łodzi. W ciągu 2-3 lat może zginąć zmora dziurawych dróg w mieście, a perspektywie 5-10 lat wszystkie drogi w Łodzi powinny być w standardzie dróg o trwałości 30-40 lat, jak pokazują doświadczenia innych krajów - RPA, Kanada. Gruntowne remonty dróg z zastosowaniem nowej technologii nie są czasochłonne. Drogi są gotowe do użytku po kilku godzinach od położenia nawierzchni.

Jak poprawić bezpieczeństwo w mieście? Zwiększyć natężenie punktów monitorowania (kamery), oświetlić miasto nocą. Przywrócić mechanizmy prewencji, najważniejszym jest edukacja. Zebranie młodzieży w najtrudniejszym wieku w gimnazjach, stworzyło wylęgarnię deprawacji. Powinno się wrócić do kształcenia zawodowego z warsztatami i praktykami, np. Liceum pielęgniarskie, Technikum Budowlane, Informatyczne itp.

Do zadań prewencyjnych należy przywrócenie posterunków w ilości z lat 80-tych. Przywrócić Osiedlowe Domy Kultury, pozwolić młodzieży na rozwój i samorealizację w kulturze, sporcie i działaniach społecznych.

Jakie ma Pan "przebicie w Warszawie", by władze centralne popierały i realizowały pomysły dotyczące rozwoju Łodzi?

Jestem przeciwny układom i koteriom, rozdzielnictwu według układów partyjnych. Dobrze przygotowane projekty bronią się same. Dobra Strategia Rozwoju i Wieloletni Plan Inwestycyjny jest gwarancją pozyskiwania środków i wytrąca argumenty z rąk mało wiedzących polityków. Środki na rozwój miasta mogą pochodzić nie tylko ze środków własnych, dotacji i subwencji. Należy dążyć do stanu, w którym podatki, opłaty i wszystkie wpływy z działalności obywatela pozostają w budżecie gminy/miasta. Jest to możliwe poprzez konsolidację samorządów i silny wpływ na zmianę prawa w Polsce.

Już jutro na MM-ce przeczytasz wywiad z Witoldem Waszczykowskim.

Zobacz nasz serwis poświęcony wyborom samorządowym

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto