Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potencjał Łodzi jest niski - czytamy w raporcie PwC

Redakcja
Pwc opublikował raport, w którym wskazuje silne i słabe strony 11 największych polskich miast. W ogólnym rankingu pozytywnych zmian, które zaszły w latach 2006 - 2010, Łódź jest na siódmym miejscu.

- Po wielu trudnych dekadach, polskie miasta weszły na ścieżkę przyśpieszonego rozwoju, dzięki któremu mają szanse doścignąć metropolie Zachodniej Europy i zapewnić swoim mieszkańcom wysoką jakość życia - przekonuje w raporcie Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC (wcześniej PricewaterhouseCoopers).

W blisko 200-stronicowy dokument skupia się na ocenie 7 kapitałów miasta. Są to obszary, które jeśli zostaną wzmocnione, pomogą w przyśpieszeniu  rozwoju badanych metropolii.

Kapitał ludzki i społeczny - tu przyglądano się zasobom ludzkim, którymi dysponuje miasto. W grę wchodzą wiedza i kwalifikacje pracowników, struktura demograficzna (miasta o starzejącej się ludności charakteryzują się mniejszą dynamiką rozwojową od miast "młodych"), aktywność społeczna mieszkańców.

Kapitał kultury i wizerunku - pokazuje, w jaki sposób miasto jest postrzegane: czy jako miejsce interesujące i atrakcyjne, czy jako kulturowa pustynia. Im lepszy wizerunek, tym łatwiej przyciągnąć do miasta inwestorów i pobudzić aktywność mieszkańców.

Kapitał jakości życia - tu badano jakie warunki życia i pracy oferuje miasto. Na ten kapitał składają się stan środowiska naturalnego, poziom opieki zdrowotnej, jakość instytucji edukacyjnych oraz poczucie bezpieczeństwa.

Kapitał techniczny i infrastrukturalny - określa szeroko rozumianą infrastrukturę, którą posiada miasto: zasoby mieszkaniowe, drogi, środki transportu, ale również centra handlowe, bankomaty i internet.

Kapitał instytucjonalno-demokratyczny - pokazuje sprawność funkcjonowania instytucji miejskich (władz i administracji) oraz obserwowaną aktywność społeczeństwa obywatelskiego.

Kapitał atrakcyjności inwestycyjnej - mówi nam o tym, jak silnym magnesem jest miasto w zakresie przyciągania inwestorów, zarówno zagranicznych, jak i krajowych.

Kapitał źródeł finansowania - określa, w jakim stopniu miasto jest w stanie znaleźć środki pieniężne niezbędne do sfinansowania rozwoju.


Zobacz też: Plusy i minusy Łodzi w oczach studentów

Miasto o wysokim potencjale rozwojowym, to miasto posiadające dobrze i równomiernie rozwinięte wszystkie 7 kapitałów. Jeśli któregoś z kapitałów brakuje, stanowi to wyraźną słabość metropolii.

Słabe punkty Łodzi

Niestety, przebadane obszary rozwoju Łodzi nie pozwalają nam na zadowolenie. Nasze miasto w ani jednym z kapitałów nie wyszło ponad średnią.

Raport PwC wskazuje zasadnicze słabości, które musimy pokonać, aby osiągnąć długotrwały rozwój gospodarczy. - Na pierwszym miejscu pod tym względem należy postawić rozwój kapitału ludzkiego, a następnie sprawność działania wielu instytucji. Najszybszy postęp można osiągnąć w zakresie pożądanej zmiany wizerunku, choć bez intensywnych działań w innych dziedzinach postęp taki może okazać się bardzo nietrwały - czytamy w raporcie. - Choć wskaźniki dla Łodzi nadal pozostają poniżej średniej w ocenie rozwoju analizowanych 7 kapitałów, to jednak widać wyraźnie, iż miasto zaczęło się zmieniać. Postęp odnotowany w ostatnich latach był jednak zbyt wolny w stosunku do potrzeb - ocenia PwC.

Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej i otrzymywanym  stamtąd pieniądzom, Łódź i pozostałe miasta odnotowały najszybszy rozwój gospodarczy właśnie w latach 2006 - 2010.

- Sprawne wykorzystywanie dostępnych funduszy unijnych pozwoliło na znaczącą poprawę infrastruktury, a dalsze plany miasta w tym obszarze są bardzo obiecujące - twierdzą o Łodzi specjaliści z Pwc. - Niestety, utrzymuje się niski poziom kapitału atrakcyjności inwestycyjnej, na co niewątpliwie ma wpływ wizerunek Łodzi, który znacznie odbiega od średniej dla innych dużych miast Polski - czytamy dalej w raporcie.

Pomimo tego udało się w ostatnich latach sprowadzić istotną liczbę nowych inwestorów, co z kolei wpłynęło na poprawę na łódzkim rynku pracy.

- Ponadto zanotowano istotny wzrost kapitału instytucjonalnego, a także infrastrukturalnego, co w połączeniu z dość mocnymi podstawami do rozwoju kapitału finansowego daje nadzieje, że Łódź - podobnie, jak w XIX wieku - stanie się miastem przedsiębiorczym, czerpiącym z wielokulturowych tradycji - prognozuje PwC.

Łódź - najważniejsze wnioski

Najmocniejsze strony miasta:
- Niezła infrastruktura transportowa
- Sprawnie wdrożony program przyciągania inwestorów zagranicznych

Główne wyzwania:
- Słaby rozwój kapitału ludzkiego
- Działania na rzecz zmiany generalnego wizerunku
- Poprawa warunków do inwestowania
- Poprawa funkcjonowania administracji, służb bezpieczeństwa, edukacji, służby zdrowia
- Poprawa jakości życia mieszkańców

A co na to łodzianie? Zapytaliśmy dziś kilka osób co według nich powinno się zmienić, by przyśpieszyć rozwój Łodzi.

- Bardzo bym chciała, by w Łodzi powstało metro, to by odkorkowało miasto - mówi Milena Szczepański, handlowiec, rodowita łodzianka. - W mieście powinno być czyściej ale to już sami ludzie powinni o to zadbać - dodaje.

- Trzeba zagospodarować tereny pofabryczne - przekonuje Tomasz Niz, finansista, w Łodzi mieszka od 14 lat. - Znajdując ciekawy pomysł na fabryki i nie myślę tylko o loftach i centrach handlowych, będziemy mogli przyciągnąć biznes i kulturę. Musimy wciągnąć ręce po jeszcze więcej pieniędzy z Unii - tłumaczy.

- W Łodzi dobrze się żyje choć nie jest łatwo - ocenia Zbigniew Kamiński, zawodowy kierowca, w Łodzi mieszka od ponad 40 lat. - Muszą powstać dobre miejsca pracy, żeby młodzi nie wyjeżdżali do stolicy. Jak zostaną to miasto będzie rozwijać się lepiej - przekonuje.

Według PwC, plany w zakresie rewitalizacji miasta i zarazem zmiany oblicza Łodzi w kierunku kultury należą do jednych z najodważniejszych wśród badanych miast.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto