Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technik animacji - ten zawód można zdobyć w Łodzi w szkole policealnej

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Jak zostać technikiem animacji? Ten zawód można zdobyć w Łodzi w szkole policealnej. To interesująca propozycja dla osób, które swoją przyszłość chcą związać z pracą w branży filmowej.

W Łodzi będzie można zdobyć zawód technika animacji. To nowa propozycja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Osoby zainteresowane pracą związaną z animacją filmową w Łodzi będą mogły kształcić się w nowym zawodzie.

– Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej, realizowanej w trybie zaocznym słuchacze dowiedzą się, na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion – wyjaśnia Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. - Nauczą się rysować, obsługiwać programy do tworzenia animacji, poznają zasady tworzenia animacji i wprawiania w ruch nieruchomych obiektów.

Na koniec nauki odbędzie się egzamin zawodowy, organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Cieszymy się, że kierunek technik animacji startuje właśnie w Łodzi, mieście o pięknej filmowej tożsamości - podkreśla Monika Głowacka z Łódź Film Commission, które wspiera kształcenie w nowym zawodzie. - Dla nas to kolejny element konsekwentnie realizowanych działań służących rozwojowi łódzkiej branży filmowej.

Do kiedy trwa rekrutacja?

Rekrutacja na kierunek technika animacji trwa do 15 października 2023 roku. Aby zostać przyjętym konieczne jest ukończenie szkoły średniej, a także złożenie odpowiednich dokumentów, w tym trzech zdjęć i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Wszystkie informacje o naborze można znaleźć na stronie cez.lodz.pl lub uzyskać pod numerem telefonu: 42 684 91 95.

Kim jest animator?

Animator przy pomocy zaawansowanych technologii komputerowych oraz specjalnego oprogramowania do generowania ruchu lub przez pracę manualną w technice poklatkowej tworzy ruch postaci i obiektów. Jego rola jest kluczowa w produkcji animacji, szczególnie w filmach animowanych. Animator swoją pracą ożywia postacie i nadaje im osobowość. Animatorzy pomagają przy tworzeniu również gier komputerowych, czy filmów aktorskich w których wykorzystywane są komputerowe efekty specjalne.

– Młodym twórcom brakuje często umiejętności warsztatowych czy pracy w zespole, bardzo istotnych z punktu widzenia pracodawców. Stąd zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzyli kierunek, który zainteresowanym animacją, da solidne podstawy do pracy przy filmach i grach komputerowych – wyjaśnia Paulina Zacharek z MOMAKIN, członkini zarządu KIPA, współtwórczyni programu kształcenia na nowym kierunku. - Ponad 1 500 godzin zajęć prowadzonych przez kluczowych specjalistów, pomoże przyszłym animatorom poznać najważniejsze zagadnienia i tajniki branży.

Branża animacji i efektów specjalnych to rosnący sektor gospodarki i szansa rozwoju przemysłów kreatywnych. Ale jak pokazuje opracowana w tym roku strategia edukacji dla animacji zainicjowana przez łódzki MOMAKIN, na przeszkodzie w jego rozwoju stoi często brak pracowników o praktycznych umiejętnościach zawodowych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto