Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych: policyjna akcja "Znicz 2010"

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Najbliższy weekend na drogach będzie jednym z bardziej ruchliwych. Już w piątek, 29 października wielu z nas wyruszy w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Rozpoczyna się akcja "Znicz 2010".

Podczas działań "Znicz 2010" nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało ponad 10 000 policjantów wspieranych przez strażników miejskich, harcerzy, funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. W czasie kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Będą również sprawdzać ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. W czasie pełnienia służby wykorzystają policyjne wideorejestratory zarówno w oznaczonych, jak i nieoznaczonych radiowozach. Całość działań na terenie województwa będzie koordynowana z pokładu policyjnego śmigłowca monitorującego z powietrza sytuację na głównych trasach i wokół nekropolii.

Statystyki akcji "Znicz":

WYPADKIZABICIRANNI
200928618261
200833532419
200730635354

Przed wyjazdem w długa trasę warto sprawdzić i zadbać o kilka rzeczy:

•  sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon),

•  za kierownicę wsiadać wypoczętym a podczas długich tras robić przerwy,

•  po drodze poruszać się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, zachowywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu,

•  zwracać uwagę na znaki drogowe i zmianę organizacji ruchu (na takie sytuacje będzie można natrafić przy cmentarzach gdzie organizacją ruchu mogą kierować policjanci).

Oprócz kwestii związanych typowo z bezpieczeństwem ruchu drogowego policjanci mundurowi, jak i pełniący służbę po cywilnemu, nadzorem obejmą okolice cmentarzy oraz parkingów wokół nekropolii. Jak co roku kierowcy powinni przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy. Z racji, iż okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle można spotkać osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią, kierowcy powinni jeździć ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą - pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności.

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

• Przygotowując groby zmarłych pamiętaj, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów. Załóż wygodną i nie rzucającą się w oczy odzież. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiaj ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki, nie proś o pomoc przygodnie napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóż na grobach tuż przed świętem - tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Odwiedzając groby w Dzień Wszystkich Świętych zwróć szczególną uwagę na pieniądze i dokumenty. Nie przechowuj gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnuj torebek. Rodzice winni zadbać o należyty nadzór nad dziećmi – najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki.

• W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować. Jadąc autobusem czy tramwajem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie trać z oczu torebek i innych bagaży, unikaj także sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

• Nie jedź samochodem "na pamięć". W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

• Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

• Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

• Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

Czytaj także:
- Pogrzeb Marka Rosiaka w Łodzi - relacja na żywo
- H`ernest: muzyczne połączenie życiowego doświadczenia z młodzieńczym entuzjazmem

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto