Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Większość ludzi nie żyje" na rynku Manufaktury

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Biuro Podróży stworzono po to, by zapewnić nam rozrywkę w letnie dni – powiedział Kamil Kuskowski, kurator wydarzenia.

31 lipca na terenie Łodzi miały miejsce trzy happeningi. Program atrakcji otworzył kolektywny projekt pt. „Większość ludzi nie żyje”.

Pierwsza akcja rozpoczęła się kilka minut po godzinie 18 na rynku Manufaktury, w przestrzeni wokół Muzeum Sztuki ms2. Tam mieliśmy okazję być świadkami około czterdziestominutowego happeningu przygotowanego przez grupę Penerstwo z Poznania. Siedmiu młodych artystów: Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Tomasz Mróz, Magda Starska, Iza Tarasiewicz, Konrad Smoleński i Radek Szlaga przygotowało niezależnie od pozostałych swoje własne projekty, które połączyło jedno miejsce.

Biuro Podróży powstało pod koniec czerwca tego roku. W pierwszej części projektu przestrzeń wystawiennicza ZONY została przekształcona w swoiste biuro podróży, które w swej dalszej działalności zapewnia łodzianom atrakcyjne lato w Łodzi.

- To Biuro Podróży jest tak jakby ofertą na wakacje. Oferuje taką przedziwną, enigmatyczną wycieczkę po Łodzi, jej odkrywanie poprzez prace zaproszonych artystów – powiedział podczas akcji na rynku Manufaktury Kamil Kuskowski.

Happening „Większość ludzi nie żyje” wzbudzał zainteresowanie przechodniów. Przez około 40 minut mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne instalacje – mniej lub bardziej zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba. Od osobistych, przez symboliczne, po zupełnie abstrakcyjne i nic nie oznaczające.


/fot. Emilia Białecka

Bardzo wymowny i zwracający uwagę był projekt Tomasza Mroza, który słynie ze swoich groteskowych i odrażających postaci będących odwzorowaniem człowieka. I tym razem również użył tego wizerunku. Przebrany w maskę siedział na motorze i produkował spaliny, które czarną rurą trafiały do wnętrza siedzącej nieopodal wynaturzonej postaci.

Projekt Izy Tarasiewicz, jak sama powiedziała, miał dla niej charakter osobisty. Przedstawiał stworzenie dziecka. Cząstki, z których ono powstało przeszły naturalną drogę – z jajników, przez macicę, aż do brzucha. Iza stworzyła narządy rodne kobiety z różnego rodzaju tworzywa sztucznego. Części zaś, które stanowiły organizm dziecka zawierały materię zwierzęcą.

- Są w tym jelita i pęcherze wieprzowe. To ma dla mnie znaczenie, ponieważ pewne rzeczy przechodzą jeszcze jakby przez inna istotę – wyjaśniła artystka.


/fot. Emilia Białecka

Piotr Bosacki przedstawił trójwymiarową pracę, która w jego założeniu nie miała być niczym innym jak jedynie czarno białym rysunkowym obrazem. W akwarium, które pełniło rolę czysto techniczną znajdował się pistolet na klej – Piotr użył czarnego. Oprócz tego w środku umieszczony był również niewielki wiatraczek, który miał za zadanie nadawanie kształtu wyciskanej co jakiś czas przez Piotra, mazi.

- Co to ma oznaczać? A nic. Chciałem pokazać jak ten klej ścieka i tutaj się tworzy pewien dynamiczny rysunek – powiedział, kiedy ja usilnie chciałam odnaleźć w jego pracy jakiś większy sens. Swoją instalację porównywał do nic nie oznaczającego obrazu martwej natury lub utworu muzycznego.

Tego popołudnia, zaraz po tym happeningu, miały miejsce jeszcze dwa – o godzinie 19 na Starym Rynku (Dominiki Skutnik) oraz o godzinie 20 w podwórku klubu Jazzga (Artiego Grabowskiego).

Kolejne takie akcje związane z Biurem Podróży odbędą się 2 oraz 14-16 sierpnia na terenie galerii oraz w wybranych punktach miasta.


Zobacz także:
- Kolekcja sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki
- W sprzecznym mieście w Galerii Manhattan
- Antypody umysłu w Galerii Manhattan
MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto