Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wieczór sierot” według tekstów Janusza Korczaka

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W czwartek, 11 września, w dawnym Towarzystwie Kredytowym Miejskim w Łodzi, po raz ostatni zostanie wystawiony „Wieczór Sierot” reż. Michała Borczucha.

Premiera spektaklu miała miejsce 8 września, po której to odbyło się oficjalne spotkanie dla zainteresowanych wizją reżysera, a po nim nieoficjalne, w klubie „Fanaberia 2”.

Każdy kolejny spektakl cieszył się, takim samym sporym, zainteresowaniem. Festiwal Dialogu Czterech Kultur zbliża się ku końcowi, a wraz z nim żegnają nas krakowscy aktorzy. W czwartek „Wieczór sierot” będzie można zobaczyć ostatni raz.

Inspiracją dla Borczucha był Janusz Korczak, jego życie oraz działalność społeczna. W sztuce pojawiają się wątki zaczerpnięte z jego tekstów. Poprzez „Króla Maciusia I” ukazana jest mentalna walka dorosłego już mężczyzny z otaczającym go światem, walka człowieka zmagającego się z rzeczywistością, która dalece odbiega od jego ideałów.

W spektaklu pojawia się porównanie dziecka do żołnierza oraz utopijne pragnienie, by traktować dzieci tak samo jak osoby dorosłe, co zaczerpnięte jest z „Prawa dziecka do szacunku” Korczaka. Pojawiają się również analogie do innych jego tekstów, m. in.: „Dziecka salonu”, czy też pisanego w getcie „Pamiętnika”. Dosyć wyraźnym motywem, powtarzanym przez cały spektakl, jest taniec z chorągiewkami, który odzwierciedla jedno z prawdziwych wydarzeń, które miało miejsce w berlińskim szpitalu dla obłąkanych. Korczak, był tam świadkiem sceny, w której wychowankowie tańczyli wymachując chorągiewkami w takt patriotycznej pieśni. Ten fakt odnotowany jest w „Społeczności”. W „Wieczorze sierot” nie zabrakło także ironii, która została wymierzona m. in. w Condoleezzę Rice.

Nie bez powodu miejscem spektaklu jest zabytkowy budynek dawnego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, od lat straszący obdrapanymi ścianami. Motywem przewodnim festiwalu jest ojciec, a samą scenerię można wytłumaczyć jako zaniedbanie przez rodziciela (miasto), które niestety ma miejsce w przypadku wielu pięknych, lecz zapomnianych, łódzkich budynków.

MM Łódź poleca:

 







**

Informacje o Konkursach MMŁódź!!!!


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto