Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynastka nie była pechowa - Targi Intertelecom 2002

Wojciech Markos Markiewicz
Dziś i jutro na targach tłok będzie jeszcze większy - do profesjonalistów zwiedzających targi przez pierwsze dwa dni dołączą tysiące młodych ludzi zafascynowanych telekomunikacją
Dziś i jutro na targach tłok będzie jeszcze większy - do profesjonalistów zwiedzających targi przez pierwsze dwa dni dołączą tysiące młodych ludzi zafascynowanych telekomunikacją
Do piątku będą trwać trzynaste już Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom. Trudna sytuacja gospodarcza spowodowała, że na tegorocznych targach prezentuje się blisko 300 wystawców - kilkudziesięciu mniej niż rok ...

Do piątku będą trwać trzynaste już Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom. Trudna sytuacja gospodarcza spowodowała, że na tegorocznych targach prezentuje się blisko 300 wystawców - kilkudziesięciu mniej niż rok temu.

W ocenie wystawców tegoroczny Intertelecom jest znacznie lepiej przygotowany od ubiegłorocznej imprezy. Również targowa publiczność wśród wysoce specjalistycznego sprzętu znajdzie też kilka ciekawostek. Wygląda więc na to, że trzynastka w wypadku Intertelecomu nie okazała się pechowa.We wtorek odbyły się pierwsze w Polsce prezentacje Multimedia Message Services - nowej generacji multimedialnych wiadomości przesyłanych między komórkami GSM. Pierwszą prezentację przygotowały wspólnie firma Ericsson i sieć Era, drugą przeprowadziła sieć Plus GSM, która zaprezentowała prototypową komórkę Nokia 7650. Po wprowadzeniu Multimedia Message Services czyli MMS, co ma nastąpić jeszcze w połowie tego roku, użytkownik komórki (takiej jak Ericsson T68 czy Nokia 7650) będzie mógł przesyłać wraz z wiadomością tekstową (dłuższą niż tradycyjny SMS) kolorowe zdjęcia, animacje oraz dźwięki. W dalszym etapie rozwoju usługi MMS użytkownicy komórek będą mogli do swoich wiadomości dołączać również sekwencje wideo.

Podczas wtorkowej prezentacji Ericssona i Ery dziennikarze oraz zwiedzający targi mogli na własne oczy zobaczyć przesyłanie między dwoma Ericssonami T68 MMS-a zawierającego m.in. zdjęcie. Natomiast Plus GSM prezentował oprócz prototypu multimedialnej komórki tzw. video streaming, czyli przesyłanie obrazu wideo w sieci komórkowej.

Dużym powodzeniem cieszy się stoisko firmy Ascom, która prezentuje system Powerline Communications (tzw. PLC). W dużym uproszczeniu jest to stały dostęp do Internetu i usług opartych na IP uzyskiwany z... gniazdka elektrycznego 220V. Teoretyczna szybkość transmisji danych w PLC wynosi 4,5 Mbit/s. Jednak jak przyznają przedstawiciele firmy realna szybkość (choćby ze względu na występujące w sieci zakłócenia) wynosi 2,5 Mbit/s.

Użytkownik PLC instaluje u siebie samokonfigurujący się adapter wyposażony w złącze USB i 10BaseT. Są też dostępne adaptery ze standardowym złączem telefonicznym, które pozwalają na podłączenie analogowego telefonu i realizowanie połączeń VoIP (telefonii przez Internet).

System prezentowany przez Ascom umożliwia też konstrukcję sieci domowej, która pozwala na dostęp do Internetu w każdym gniazdku elektrycznym w mieszkaniu.

Inne ciekawe rozwiązanie zaprezentowała radomska firma RWT Telefony Polskie SA. Jest to szyfrujący aparat telefoniczny Cygnus Silver. Jest to pierwszy opracowany w Polsce aparat szyfrujący powszechnego użytku. Najistotniejsze jest jednak, że do prowadzenia „bezpiecznych” rozmów wystarczy tylko posiadanie przez obie strony aparatów Cygnus Silver.

Można z tych telefonów korzystać w publicznych jak i wydzielonych sieciach telefonicznych. Aby abonenci mogli prowadzić szyfrowane rozmowy operator sieci telefonicznej nie musi wcześniej instalować dodatkowych urządzeń czy nowego oprogramowania w swoich centralach.

Do szyfrowania połączeń wykorzystywany jest najnowszy 192-bitowy algorytm symetryczny AES. Przełączenie między połączeniem jawnym a szyfrowanym odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku i trwa około 2 sekundy. Jeśli tylko ofertą RWT zainteresują się banki, które świadczą coraz więcej usług bankowych przez telefon i Internet można spodziewać się, że szyfrujące telefony zainteresują również indywidualnych odbiorców. Choć koszt najprostszego aparatu szacowany na 1000 zł może być trudną do pokonania barierą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto