MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj kontra samochód. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Redakcja
Jeżeli tramwaj jedzie szybciej niż 30 km/h, samochód osobowy nie ma żadnych szans w przypadku zderzenia. Symulację takiego wypadku i akcji ratunkowej przeprowadzono na terenie Zajezdni Telefoniczna.

22 września na terenie Zajezdni MPK przy ul. Telefonicznej zorganizowano test zderzeniowy. Ważący 40 ton (bez obciążenia) tramwaj przy prędkości 30 km/h uderzył w renault twingo o masie 790 kg.

- Średnia droga hamowania dla tramwaju bez pasażerów to 30 metrów. Z pasażerami jest to już 49 metrów - mówi Sebastian Grochala, rzecznik łódzkiego MPK. - Motorniczy może także zatrzymać pojazd awaryjnie po odpowiednio 17 i 27 metrach. Zwiększa to jednak ryzyko odniesienia obrażeń przez pasażerów. Jeżeli tramwaj jedzie szybciej niż 30 km/h samochód praktycznie nie ma szans.


MPK Łódź kupiło 50-letnie tramwaje z Finlandii [zdjęcia]


Po zainscenizowaniu zderzenia, widzowie mogli obejrzeć przebieg akcji ratunkowej z udziałem policji, pogotowia, straży pożarnej i przedstawicieli nadzoru ruchu MPK. W wyniku zderzenia na przednich elementach tramwaju widoczne były jedynie drobne uszkodzenia. Kompletnie zniszczony został za to prawy bok samochodu. Pasażerów renault można było uwolnić dopiero rozcinając karoserię specjalnymi nożycami.

Symulowany wypadek okazał się poważny w skutkach. Zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Statyści odgrywający uczestników kolizji utrudniali pracę ekipom ratunkowym odwzorowując rzeczywiste zachowania zszokowanych lub agresywnych pasażerów. Całą akcję udało się przeprowadzić w godzinę. Następnie policjanci i biegły sądowy dokonali pomiarów na miejscu zdarzenia. Ustalono, jakie było opóźnienie hamowania tramwaju oraz czy sprawny był jego układ hamulcowy.

W 2013 roku doszło w Łodzi do 53 wypadków z udziałem tramwajów. Zginęła w nich jedna osoba. W 2014 roku odnotowano do tej pory 39 podobnych zdarzeń, w których śmierć poniosły trzy osoby. Najczęściej mają one miejsce na ulicach Kilińskiego, Limanowskiego, Narutowicza, Gdańskiej, Przybyszewskiego oraz na placu Wolności. Do wypadków najczęściej dochodzi w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Zobacz zdjęcia i filmy z inscenizacji:

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

Organizatorem przedsięwzięcia jest MPK-Łódź, Komenda Miejska Policji w Łodzi, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto