MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Termy widzą ogromne

Magdalena Hodak
Uniejów, Poddębice, Skierniewice i Radomsko oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi planują zawiązanie spółki z austriacką firmą, wykonującą otwory wiertnicze do celów geotermalnych.

Uniejów, Poddębice, Skierniewice i Radomsko oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi planują zawiązanie spółki z austriacką firmą, wykonującą otwory wiertnicze do celów geotermalnych. Austriacy mają dać park maszynowy i potencjał naukowy, a samorządy tereny obfitujące w źródła lecznicze.

Wczoraj i dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi strony zajęły się wstępnym projektem umowy. Wicemarszałek Stanisław Olas tłumaczy, że razem skuteczniej można starać się o środki z UE. Niewykluczone, że do projektu Termy Łódzkie dołączy Łódź, by wykorzystać źródła energii geotermalnej pod terenami Politechniki Łódzkiej. Po wybudowaniu ciepłowni woda z gorących źródeł mogłaby ogrzać całe Śródmieście. Przy inwestycjach geotermalnych pracę znaleźć ma około tysiąca osób.

Największe doświadczenie w wykorzystaniu energii wód geotermalnych ma Uniejów, gdzie od siedmiu lat ogrzewane są nią mieszkania komunalne i większość domów jednorodzinnych. Na terenie Geotermii Uniejów można też skorzystać z kąpieli i inhalacji zdrowotnych. Tu powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia, wykorzystująca gorącą wodę z podziemnych źródeł. Jej przewidywana moc to 600 kilowatów.

- W ciągu dwóch lat zakończymy prace nad projektem siłowni - zapewnia doktor Paweł Hanausek, który kieruje zespołem naukowców z Politechniki Łódzkiej.

Pomysłów na wykorzystanie wód nie brakuje. - Chciałbym, aby Uniejów przyciągał turystów rycerskimi saunami, stylizowanymi na średniowieczne łaźnie - mówi Józef Kaczmarek burmistrz Uniejowa.

Anna Karska, prezes spółki Geotermia - Poddębice chce, by na bazie wód geotermalnych powstał aquapark i sieć hoteli, władze Radomska już widzą pacjentów miejscowego szpitala, pławiących się w wannach geotermalnych. Poddębice, podobnie jak Radomsko, prace muszą zacząć od podszewki - od wiercenia otworów począwszy.

Pierwsze odwierty wykonano już w Skierniewicach. Terenem na skraju Puszczy Bolimowskiej zainteresowani są inwestorzy z Chin. Tamtejsze źródła idealnie nadają się do leczenia chorób skóry i dróg oddechowych. Wody geotermalne pod terytorium woj. łódzkiego mają od 67 do 120 stopni, tryskają z głębokości 2 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto