Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Książki - konkurs

redakcja
redakcja
23 kwietnia po raz trzeci w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Książki wyznaczony przez UNESCO.

Z tej okazji mamy dla was konkurs, w którym do zdobycia są oczywiście książki.

Główną nagrodą są dwie powieści autorstwa pani Hanny Cygler - Czas zamknięty i Pokonani z autografami autorki. Nagrodą pocieszenia jest egzemplarz książki Czas zamknięty.

Wystarczy, że w komentarzu do tej wiadomości napiszecie krótką recenzję waszej ulubionej powieści.

Zabawę zakończymy 10 maja br.. o godz. 23:59

Pamiętaj! Biorąc udział w konkursie znasz i akceptujesz jego regulamin.

Fundatorem nagród w konkursie jest wydawnictwo Felberg

Informacje o Światowym Dniu Książki

23 kwietnia organizowane jest przez UNESCO doroczne święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Powinno to być ważne święto, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 roku. Zaledwie 38 procent Polaków* miało w ciągu roku kontakt z książką .

Z pomysłem zorganizowania takiego święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca, Vincente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Wtedy przypada dzień jej patrona, Świętego Jerzego. Zgodnie z długą, katalońską tradycją, w ten dzień mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami. Kwiaty te symbolizowały krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. W pewnym momencie kobiety zaczęły odwzajemniać podarunek ofiarując mężczyznom książki. 23 kwietnia został wybrany także na święto książki także z innych powodów. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego,
a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). W tym dniu przypadają także rocznice narodzin lub śmierci innych znanych pisarzy: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

*Według wyników badań Biblioteki Narodowej i TNS OBOP.

/informacje prasowe przesłane przez wydawnictwo Felberg.

O powieściach Hanny Cygler

Hanna Cygler jest rodowitą gdańszczanką. Na przełomie lat 70. i 80. przebywała za granicą. W latach 1987-88 pracowała jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Od ponad 15 lat zajmuje się zawodowo tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. Mąż Andrzej jest honorowym konsulem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku. Pierwszą książkę – „Tryb warunkowy” – Hanna Cygler wydała w 1997 roku. Dziś ma w dorobku dziesięć powieści. – Moje książki – mówi autorka – można czytać osobno albo jako serię. W ten sposób można lepiej zaznajomić się z postaciami i poznać ich dalsze, często zaskakujące losy. To są takie specjalne „upominki” dla uważnych czytelników. Obecnie Hanna Cygler pracuje nad kolejną książką pod roboczym tytułem „Odmiana przez przypadki”. Powieść bezpośrednio nawiązuje do dalszych losów bohaterów „Pokonanych” i objaśnia pewne przedstawione tam wydarzenia. Akcja obejmuje lata 2000-2004 i toczy się głównie w Trójmieście, Warszawie i Londynie. Opowiada zarówno o perypetiach rodzinnych i miłosnych, jak i o aferach politycznych.

Hanna Cygler umieszczała akcję swych pierwszych powieści w czasach współczesnych. „Czas zamknięty” to pierwsza powieść osadzona w realiach wojennych. Jej akcja rozpoczyna się w kwietniu 1939 roku. Napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, marzy o przygodach i podróżach, nie chce jednak opuszczać rodzinnego domu ani rozstawać się ze swoją pierwszą miłością. – Ukazanie losów bohatera na tle wojennej zawieruchy było bardzo ciekawym doświadczeniem pisarskim – mówi autorka. – Wymagało to zebrania wielu informacji na temat wojsk, ich wyposażenia, walk partyzanckich. Zależało mi na tym, by każdy przywołany w powieści szczegół był zgodny z prawdą historyczną. Równie istotne było dla mnie to, by historia nie zdominowała narracji i nie przytłoczyła postaci bohatera. Starałam się, by Włodek Hallmann stał się młodzieńcem z krwi i kości, który przeżywa różne przygody, a skonfrontowany z nieubłaganym losem reaguje na jego zrządzenia jak każdy młody mężczyzna. Słowem, chciałam nadać temu chłopakowi takie cechy, aby pomimo lat dzielących nas od wydarzeń opisywanych w powieści czytelnik mógł się z nim identyfikować.

Książka „Pokonani” stanowi drugą część pasjonującej sagi, rozpoczętej w powieści „Czas zamknięty”. Jest czerwiec 1945 roku, właśnie dobiegła końca wojenna zawierucha. Włodek Hallmann postanawia rozpocząć zupełnie nowe życie. Pragnie pójść w ślady ojca i podjąć przerwane podczas wojny studia medyczne. Marzy mu się szczęśliwy, rodzinny dom. Los jednak po raz kolejny boleśnie go doświadczy. – Napisałam powieść o poszukiwaniu tożsamości w zmieniającym się gwałtownie świecie – mówi autorka. – Starałam się, by życie Włodka Hallmanna, pełne nieoczekiwanych zdarzeń zachodzących w niełatwych czasach odbudowy naszego kraju i panującego w nim zamętu politycznego skłaniało czytelnika do refleksji nad wyborami, których dokonujemy – także współcześnie – każdego dnia, a także nad wyborami, których dokonuje za nas... historia.

/informacje prasowe przesłane przez wydawcę książek.

MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto