Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje II edycja Festiwalu Sztuki Wideo /Punkty Widzenia/ [program]

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Przed nami trzy dni poświęcone sztuce wideo. Projekcje, a także ...
Przed nami trzy dni poświęcone sztuce wideo. Projekcje, a także ... archiwum MMŁódź
Przed nami trzy dni (13-15 kwietnia) poświęcone sztuce wideo. Projekcje, goście specjalni, a także forum wymiany doświadczeń to główne punkty programu Festiwalu Sztuki Wideo /Punkty Widzenia.
Sprawdź, co w ten weekend dzieje się w Manufakturze

Jak wskazują organizatorzy festiwalu, Łódź jest idealnym miejscem do rozważań nad sztuką wideo i tworzenia forum wymiany doświadczeń. Jak podkreślają, to właśnie tu narodziła się i rozwijała polska sztuka wideo. To w Łodzi, w latach siedemdziesiątych, miały miejsce pierwsze eksperymenty z nowymi mediami, a łódzkie środowisko artystyczne przyczyniło się do ekspansji i wzrostu zainteresowania medium wideo.

Idea stworzenia wydarzenia, które przypomni o łódzkich tradycjach sztuki wideo i uczyni nasze miasto ponownie miejscem sprzyjającym i stymulującym jej dalszą ewolucję powstała w 2010 roku. Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Wideo miała natomiast miejsce rok później, w 2011 roku.

Jako, że głównym założeniem jest stworzenie warunków umożliwiających spotkanie osób zainteresowanych współczesną sztuką wideo, nie zabraknie gości specjalnych. Na festiwalu pojawią się m.in.: Konstantinas Bogdanas Jr. z dziewięcioma wybranymi przez siebie artystami w kuratorskim projekcie wystawy w Galerii Manhattan, Paweł Hajncel, Aleksandra Ska, Ewa Surowiec, Remigiusz Wojaczek oraz Zorka Wollny.

Festiwal "Punkty Widzenia" jest platformą prezentacji dokonań w najnowszej sztuce wideo, jak i sposobnością wymiany myśli, doświadczeń i umiejętności pomiędzy artystami ze znacznym dorobkiem oraz twórcami debiutującymi na polu sztuki.

Podobnie jak w pierwszej edycji, goście specjalni podczas swoich wystąpień, zaprezentują swój dorobek artystyczny w formie projekcji z komentarzem. Pojawią się także działania performatywne twórców, korzystających w swoich wystąpieniach z medium wideo oraz towarzyszący festiwalowi kuratorski projekt wileńskiego artysty.

Studencka konfrontacja

W ramach festiwalu odbywa się konkursowy przegląd prac wideo, skierowany do studentów i absolwentów (maksymalnie 5 lat po studiach) uczelni artystycznych i uczelni z wydziałami artystycznymi. Konfrontacja dokonań twórców młodego pokolenia ze wszystkich ośrodków artystycznych w kraju nadaje Festiwalowi niepowtarzalny charakter. Ważny dla celem jest zwrócenie uwagi na realizacje młodych artystów w całej ich różnorodności, stworzenie forum, na którym stykają się rożne punkty widzenia.

Festiwal Sztuki Wideo odbywać się będzie przez trzy dni (13-15 kwietnia) w Galerii Manhattan, która wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, jest partnerem i patronem organizacyjnym Festiwalu. W roku 2012 do grona współorganizatorów dołączyło Stowarzyszenie Kultura Aktywna.

>>Sprawdź program II FESTIWALU SZTUKI WIDEO /PUNKTY WIDZENIA/<<

Więcej informacji o festiwalu również na stronie: www.punktywidzenia.com

Patronat medialny nad II Festiwalem Sztuki Wideo objęło MM Moje Miasto Łódź

Sprawdź, co jeszcze

dzieje się w Łodzi

:

Horror Kitchen Show znowu w Arlekinie

 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto