Siódemka Wojtka

Mariusz Goss
Kolarze łódzkiego Mikomaksu Browar Staropolski w wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wystąpili w składzie: (od lewej) Artur Krasiński, Aleksiej Nakaznyj, Krzysztof Jeżowski, Tomasz Kiendyś, Wojciech Pawlak, Tomasz Lisowicz i Marcin Lewandowski na Starym Rynku w Łodzi, przed  wyścigiem
Kolarze łódzkiego Mikomaksu Browar Staropolski w wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wystąpili w składzie: (od lewej) Artur Krasiński, Aleksiej Nakaznyj, Krzysztof Jeżowski, Tomasz Kiendyś, Wojciech Pawlak, Tomasz Lisowicz i Marcin Lewandowski na Starym Rynku w Łodzi, przed wyścigiem
13. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków wygrał Radosław Romanik z CCC Polsat przed Zbigniewem Piątkiem z Mroza oraz Sławomirem Kohutem z Amore e Vita. Wojciech Pawlak, najlepszy z Łódzkiej grupy Mikomax Browar ...

13. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków wygrał Radosław Romanik z CCC Polsat przed Zbigniewem Piątkiem z Mroza oraz Sławomirem Kohutem z Amore e Vita. Wojciech Pawlak, najlepszy z Łódzkiej grupy Mikomax Browar Staropolski, był siódmy.

W ostatnich dwóch dniach kolarze łódzkiej grupy Mikomaksu starali się pomóc Pawlakowi, który tracił 41 sekund do lidera i miał szansę wywalczyć miejsce na podium w klasyfikacji generalnej. Na mecie w Bielsku-Białej okazało się, że zabrakło mu 30 sekund do trzeciego miejsca. Zajął siódme, ale trener Andrzej Kołodziejczyk jest zadowolony z dokonań zawodnika i grupy.

– Zdobyliśmy 40 punktów w rankingu UCI – mówi szkoleniowiec.

– Na etapach moi zawodnicy stają na podium, a sprinterzy przejeżdżają bez problemów trudne górskie etapy i walczą o zwycięstwa na finiszu.

W sobotę na etapie z Nowego Sącza do Wadowic (204 km) przed najtrudniejszym podjazdem na Skrzypne (920 m n.p.m.) na 91 km uciekło pięciu kolarzy, z których żaden nie znajdował się w pierwszej dwunastce (trzynasty miał stratę prawie dwóch minut). Peleton „połknął” śmiałków po 60 km. Na końcówce miał zaatakować Wojciech Pawlak, ale pofałdowany teren nie był sprzymierzeńcem kolarza. Na zjazdach peleton jechał z prędkością 70 km/h. Przed Wadowicami było jasne, że ucieczka jest niemożliwa i pozostało walczyć o miejsce na podium. Krzysztof Jeżowski był czwarty, a siódmy – Marcin Lewandowski. Wygrał Jacek Mickiewicz wyprzedzając Włocha Simone Cadamuro (De Nardi) i Czecha Frantiska Trkala (Wuestenrot)

– Dwa lata temu po zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce przyjmowałem gratulacje, a dzisiaj nikogo nie cieszy zdobycie czwartej lokaty – stwierdził na mecie Krzysztof Jeżowski.

Podobne odczucia miał Marcin Lewandowski wczoraj po etapie z Wodzisławia Śląskiego do Bielska-Białej (91,2 km). Na finiszu wyprzedzili go Marcin Gębka z Weltouru, Jacek Mickiewicz z CCC Polsat i Francuz Nicolas Liborea z BigMata. Pawlak walczył do końca, zdobywając na finiszu siódmą lokatę.

Wyścig rozstrzygnął się kilka godzin wcześniej na etapie jazdy indywidualnej na czas Buczkowice – Szczyrk (5,3 km). Wygrał go Czech Ondrej Sosenka (CCC Polsat), ale drugie miejsce zajął ze stratą 19 sekund jego kolega z drużyny – Radosław Romanik, który był wiceliderem wyścigu.

Wojciech Pawlak jechał dobrze pierwszy odcinek, ale potem na 12-stopniowym podjeździe osłabł. Zajął 12 miejsce ze stratą 50 s do Ondreja Sosenki. Ostatni etap był zbyt krótki i łatwy, by zmienić losy wyścigu. Na metę przyjechał cały peleton .

*****

Klasyfikacja końcowa: 1. Radosław Romanik (CCC Polsat) - 21:33.11, 2. Zbigniew Piątek (Mróz) 25 s straty, 3. Sławomir Kohut (Amore e Vita) - 42, 4. Seweryn Kohut (De Nardi) - 52, 5. Bjoern Leukemans (Belgia/Palmans) – 1.04, 6. Dariusz Wojciechowski (Ambra SNC) 1.04, 7. Wojciech Pawlak (Mikomax Browar Staropolski) – 1.11

Miejsca zawodników Mikomaksu: Aleksiej Nakaznyj – 27, Tomasz Kiendyś – 30, Jarosław Ryszewski – 35, Krzysztof Jeżowski – 48, Marcin Lewandowski – 49, Artur Krasiński – 62, Tomasz Lisowicz – wycofał się na IV etapi