Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kamienicy Karola Kretschmera w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Bogato zdobioną kamienicę Karola Kretschmera zbudowano w 1896 roku
Bogato zdobioną kamienicę Karola Kretschmera zbudowano w 1896 roku Krzysztof Szymczak
Zabytkowa kamienica Karola Kretschmera na rogu ul. 6 Sierpnia i al. Kościuszki w centrum Łodzi odzyska dawny blask. Prace remontowe zaczną się w tym roku i pochłoną około 1,5 mln złotych z kasy miasta.

Ozdobą kamienicy jest zarówno piękny, narożny wykusz zwieńczony chimerami, jak i okazała, drewniana... kuczka, którą można podziwiać od strony podwórka.

Kuczka to szałas, jaki pobożni Żydzi stawiali jesienią podczas święta Sukkot obchodzonego na pamiątkę 40-letniej wędrówki pod przewodem Mojżesza z domu niewoli w Egipcie do ziemi obiecanej na terenie późniejszej Palestyny.

Zobacz, jak wygląda wyremontowana willa Meyera

Tego typu namioty, werandy czy altany, w których Żydzi w Polsce koczowali przez kilka dni, w ogrodach, na balkonach, a nawet na dachach i strychach. Najczęściej były to tymczasowe konstrukcje, po których nie zostało nawet śladu. Jednak niektóre kuczki były trwałe i okazałe, dzięki czemu przetrwały do dzisiaj.

Jedna z nich ocalała na kamienicy Karola Kretschmera. Jest to drewniana, "przylepiona" do ściany konstrukcja mająca aż trzy kondygnacje. Wieńczy ją spadzisty dach, a na dole wspierają drewniane przypory. Wprawdzie okna są zamalowane, a częściowo nawet wybite, jednak jej uroda wciąż przyciąga wzrok. Gorzej jest w środku, bowiem kuczką zamieniono w graciarnię. Stąd obraz nędzy i rozpaczy, który dopełniają pióra i ptasie odchody pozostawione przez gnieżdżące się tam gołębie dostające się przez wybite szyby. Mimo to po drewnianych schodach i podłogach można się przedrzeć przez wszystkie kondygnacje - aż pod sam dach.

Czytaj również: Mia100 kamienic: Remontują łódzkie kamienice

*****

Kamienica Kretschmera - eklektyczna, dwupiętrowa z poddaszem - stoi naprzeciwko Narodowego Banku Polskiego. Uwagę zwracają kunsztowne dekoracje na elewacjach. Oprócz chimer możemy podziwiać muszle, głowy kobiet i głowy lwów strzegące wejścia od ul. 6 Sierpnia. Parter jest boniowany, zaś drugie piętro od poddasza oddziela gzyms kroksztynowy. Efektownie prezentują się też balkony: trzy niewielkie, półokrągłe i jeden duży z tralkową balustradą.

Czytaj więcej z serwisie Dziennika Łódzkiego: Remont kamienicy Kretschmera pochłonie 1,5 mln zł

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto