Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała mapa łódzkich rzek

red
Łódka poniżej drugiego mostu na ulicy Konstantynowskiej
Łódka poniżej drugiego mostu na ulicy Konstantynowskiej ZWiK
ZWiK oraz Łódzki Ośrodek Geodezji stworzyli internetową mapę łódzkich rzek, na której można prześledzić bieg rzek nie tylko współczesnych, ale także tych zapomnianych, ukrytych pod ziemią. Na mapie zamieszczono też archiwalne zdjęcia ZWiK oraz oznaczono szlak turystyczny łódzkich rzek.

Mapa łódzkich rzek została przygotowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Łódzki Ośrodek Geodezji. W jednym miejscu zebrano mapy rzek współcześnie płynących przez Łódź oraz tych zapomnianych, ukrytych pod ziemią.

Większość rzek płynących przez centrum miasta została ukryta pod ziemią i zamieniona w ściekowe kanały. Mapa pomaga odkryć którędy przez współczesną Łódź płynęły rzeki z czasów "ziemi obiecanej". Na mapie zaznaczono też dawne młyny oraz punkty tworzonego przez ZWiK „szlaku turystycznego łódzkich rzek”. Wskazano również miejsca, w których można podglądać płynące pod ziemią rzeki: Łódkę i Lamus.

- Do prezentacji dawnych rzek wybraliśmy archiwalną mapę Łodzi z 1913 roku - "Plan Łodzi, Bałut i Radogoszcza". To chyba najlepsza ze starych map, na której zaznaczono ówczesną sieć rzek - mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWiK.

Mapa ma kilka warstw, można więc porównać bieg dawnych rzek ze współczesnym. Na mapie można zobaczyć m.in. Karolewkę, która swój bieg zaczynała w śródmieściu, przy obecnej Al. Kościuszki. Można też dokładnie prześledzić bieg strumienia Lamus (najszybszej z łódzkich rzek) oraz bezimiennego dopływu Łódki, który przecinał Piotrkowską przed skrzyżowaniem z Próchnika-Rewolucji i łączył się z Łódką w miejscu gdzie stoi teraz piętrowy parking w Manufakturze

Na mapie wyświetla się kilkanaście archiwalnych zdjęć ZWIK.

- Wybraliśmy te, które pokazują jeszcze dzikie, nieujarzmione rzeki - sprzed okresu regulacji w latach 30. ubiegłego wieku i wprowadzania ich pod ziemię - mówi Miłosz Wika. - Z udostępnionych fotografii szczególnie ciekawe są te, na których możemy zobaczyć "wodospad" na Karolewce przy nieistniejącym już przepuście rzeki pod torami kolejowymi nieopodal dworca Łódź Kaliska.

Jak zapewnia ZWiK, mapa łódzkich rzek będzie rozbudowywana o kolejne archiwalne i współczesne zdjęcia oraz kolejne punkty „wodnego szlaku”.

Mapa łódzkich rzek dostępna jest tutaj: MAPA ŁÓDZKICH RZEK

Autostrada A1: odcinek Stryków - Tuszyn

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto