MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla studentów. Stancja zamiast akademika

Alicja Zboińska
arch. Polskapresse
Osoby, którym nie przyznano miejsca w domu studenckim, powinny pomyśleć o wynajęciu mieszkania.

Miejsca w akademikach zostały już przydzielone i - jak co roku - nie dla wszystkich chętnych ich wystarczyło. Alternatywą może być wynajęcie mieszkania, czyli tzw. stancji. Można to zrobić samodzielnie, znacznie taniej będzie jednak porozumieć się z kilkoma osobami i wspólnie zamieszkać w lokalu, który składa się z kilku pokoi. Z badań wynika zresztą, że 58 proc. studentów chce zamieszkać z kimś znajomym.

Na początku października ofert jest już mniej niż w czasie wakacji, w szukanie trzeba więc włożyć więcej wysiłku. Ma to jednak też dobre strony: ceny są niższe niż latem, gdyż wynajmujący nie chcą pozostać z pustymi lokalami i wolą zarobić mniej, niż początkowo planowali. To szansa dla spóźnialskich.

Wolnych pokoi lub mieszkań można szukać za pośrednictwem znajomych albo w internecie. Można też zgłosić się do agencji nieruchomości, w tym przypadku trzeba jednak liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji. Na portalach internetowych warto wybrać różna funkcje wyszukiwania, tak by lokal spełniał wszystkie kryteria.

Można też śledzić portale społecznościowe, użytkownicy często poszukują współlokatorów. Dla studentów najważniejszym kryterium jest ciągle cena, twierdzi tak 74 procent żaków. Najwyższe koszty wynajmu są w centrum miasta, te adresy uchodzą za najbardziej prestiżowe, a poza tym najłatwiej i najszybciej dostać się na uczelnię. Im dalej od centrum, tym taniej.

Ile trzeba przeznaczyć na wynajem mieszkania dla studenta?

Przedstawiamy ceny wynajmu mieszkań z rozbiciem na poszczególne dzielnice miasta, a także średnią cenę dla całej Łodzi. Najdrożej jest, oczywiście, w Śródmieściu, a wynika to m.in. z tego, że tutaj znajduje się najwięcej uczelni, a lokalizacje są najbardziej prestiżowe.

BAŁUTY
Jednopokojowe 855 zł
Dwupokojowe 1.241 zł
Trzypokojowe 1.633 zł

GÓRNA
Jednopokojowe 922 zł
Dwupokojowe 1.212 zł
Trzypokojowe 1.815 zł

POLESIE
Jednopokojowe 880 zł
Dwupokojowe 1.470 zł
Trzypokojowe 2.115 zł

ŚRÓDMIEŚCIE
Jednopokojowe 1.230 zł
Dwupokojowe 1.600 zł
Trzypokojowe 2.330 zł

WIDZEW
Jednopokojowe 1.150 zł
Dwupokojowe 1.450 zł
Trzypokojowe 1.922 zł

Łódź
Jednopokojowe 1.015 zł
Dwupokojowe 1.445 zł
Trzypokojowe 2.095 zł

Uwaga! Podany koszt wynajmuj mieszkań to ceny średnie, w poszczególnych przypadkach mogą się nieco różnić.

Na co zwrócić uwagę przy wynajęciu studenckiego lokum?

Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, by mieszkanie nie okazało się dużo droższe, niż początkowo zakładaliśmy.
Najważniejsze jest podpisanie umowy najmu, dzięki której nie tylko będziemy mieć określone wszystkie warunki, ale uzyskamy prawo do przebywania w mieszkaniu.

Umowa powinna zawierać przede wszystkim dane osobowe wynajmującego i lokatora, dokładny adres mieszkania, metraż, wyposażenie, wysokość czynszu i termin zapłaty. Powinna znaleźć się tam także wysokość kaucji, termin wypowiedzenia, a także prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i lokatora.

Umowie powinien towarzyszyć protokół zdawczo--odbiorczy sprzętów i mebli w mieszkaniu oraz opis ich stanu technicznego.

Warto też rozstrzygnąć, kto będzie odpowiedzialny za remonty i naprawy. Drobne przeważnie należą do lokatora, który musi też usunąć wszelkie zabrudzenia, drobne uszkodzenia, które powstały z jego winy lub w trakcie użytkowania.
Właściciel mieszkania dba z kolei o naprawy, wymiany instalacji, elementów wyposażenia technicznego. Musi zapewnić lokatorowi swobodne korzystanie z wody, gazu, ciepła, prądu, wind.

Sporną kwestią mogą być rachunki za tzw. media, czyli dostęp do internetu, telewizji kablowej, telefon stacjonarny. Umowę może podpisać właściciel mieszkania, który następnie obciąży kwotą lokatora. Coraz częściej jednak to sam lokator podpisuje odpowiednie dokumenty i rachunki przychodzą na jego nazwisko. Do właściwego operatora telefonicznego lub telewizyjnego trzeba się zgłosić z ważną umową najmu i dowodem osobistym.

Czytaj więcej w serwisie Studencka Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto