Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pétanque w Łodzi, czyli kulą w świnkę

Redakcja
W perspektywie nadchodzącej wiosny objawia się coraz więcej możliwości spędzania wolnego czasu. Zapomnijmy o wszystkich poprawkach, zimowej szarówce, komputerze, czy telewizorze. Spotkajmy się w parku, na skwerku, czy placu i zagrajmy w pétanque.

Pétanque czyli gra w bule to narodowy sport francuski zrzeszający obecnie na świecie około 600 000 graczy. Początków gry należy szukać w czasach antycznych, natomiast za historyczny początek pétanque w obecnej formie uznaje się rok 1907. Z powodu swojego reumatyzmu, Jules le Noir dostosował zasady innej prowansalskiej gry do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz koła. Stąd wzięła się nazwa gry, pétanque czyli stopy razem na ziemi.

Dyscyplina ta na dobre już zagościła w naszym kraju i mieście. Nikogo już prawie nie dziwi widok grupki ludzi rzucających srebrzyste kule. Skądinąd mogą się pojawić małe uśmieszki, jednak zaangażowanie graczy i rywalizacja udziela się nawet obserwatorom.

W czym tkwi urok gry w bule? Sama gra nie jest skomplikowana i polega na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej małej kulki zwanej potocznie przez graczy „świnką” i staraniu się, aby kule oponenta znalazły się od niej jak najdalej. Nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia, bo grać można wszędzie. Rozgrywki mają tak wielu entuzjastów, że na turniejach grają przeciwko sobie dzieci i rodzice, młodzi i sędziwi wiekiem.

Łódzki klub pétanque UPKS „ Bula” Łódź z siedzibą w Kalonce, zrzesza prawie 100 członków z czego 30 posiada licencje zawodników profesjonalnych. Oprócz tego w amatorskich rozgrywkach uczestniczy jeszcze kilkuset osób z Łodzi i okolic, co stanowi o sile i popularności samej gry jak i klubu, czyniąc go największym w Polsce.

Licencja pozwala na uczestnictwo w Lidze i Mistrzostwach Polski – mówi prezes klubu Jarosław Cybulak – W lidze i mistrzostwach jest wymagana licencja, bo zwycięzca reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej. Nie ma natomiast obowiązku posiadania licencji na turniejach federacyjnych – tłumaczy.

Pytanie: jak zacząć? Nic prostszego. W większości supermarketów można już znaleźć amatorski sprzęt za niewielkie pieniądze. Zasady nie są skomplikowane a więcej szczegółów można znaleźć na stronie

Polskiej Federacji Pétanque

.Pozostaje tylko znaleźć przeciwnika, a gra sama się potoczy. Dla tych co jednak mieliby pewne opory radzę zasięgnąć informacji w klubach i stowarzyszeniach. Uzyskacie tam informacje, a niekiedy natychmiastową szansę zagrania i posmakowania tego czym jest pétanque.

2 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Pétanque. Rok 2007 był rokiem obchodów 100 – lecia dyscypliny.

Dnia 22 czerwca Łódź będzie gospodarzem VI edycji Mistrzostw Polski Par Mieszanych.
W rozgrywkach może wziąć udział każdy, więc już teraz zapraszamy rodziny i znajomych do wspólnej rywalizacji.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto