Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie zabytkowego kanału „Dętka”

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Od 28 kwietnia br., możemy zwiedzać jeden z najciekawszych łódzkich kanałów, tzw. „dętkę”. To nowo udostępnione podziemne muzeum, znajduje się tuż pod ziemią na placu Wolności.

Wczoraj, o godzinie 13, w uroczystym otwarciu zabytkowego kanału wziął udział prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Prezydent przeciął wstęgę oraz wyraził nadzieję, iż „dętkę” uda się wpisać na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

"Dętką" nazwali kanał pracownicy Wodociągów i Kanalizacji. Ten podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany został w 1926 roku, z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnych w centrum miasta. Ma ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest połączony ze zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma innymi kanałami. W celu oczyszczenia, któregoś z nich, "dętkę" napełniano wodą i po otwarciu odpowiedniej zasuwy spuszczano ją do jednego z kanałów.

Dziś, ten wiekowy zbiornik wodny jest już zabytkiem, a dzięki doskonałemu stanowi technicznemu, mógł stać się kolejną atrakcja turystyczną Łodzi. Projekt adaptacji „dętki” wykonał Krzysztof Wardecki. Wystawę, którą możemy obejrzeć w kanale, przygotował znany artysta Robert Kuśmirowski, we współpracy z pracownią mesign studio.

Muzeum "Dętka" otwarte będzie w dniach 1-4 maja, następnie w kolejne weekendy, w godzinach 14-20. Zwiedzanie planowane jest w grupach liczących dziesięć osób. Chętnych oprowadzać będą specjalnie przeszkoleni przewodnicy. Bilety (4 zł – normalny, 2 zł – ulgowy), sprzedawane będą od 1 maja w obiekcie należącym do Muzeum Historii Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2 (wejście z bramy po lewej stronie). W czasie opadów kanał będzie zamykany dla zwiedzających.

 


 

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 


 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto