Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Księży Młyn - [7 cudów Łodzi] - nominacja

Redakcja
Osiedle Księży Młyn było niegdyś najnowocześniejszym osiedlem robotniczym. W późniejszych czasach charakterystyczna czerwona cegła i ciasne zabudowania pobudzały wyobraźnię wielu twórców wykształconych w położonej po sąsiedzku Filmówce.

Osiedle robotnicze Księży Młyn powstało w XIX wieku za sprawą Karola Scheiblera. Tak zwane "famuły" przeznaczone były dla pracowników fabryki - wszystkie jednakowe, dwukondygnacyjne, z czerwonej cegły, bez zbędnych ozdób.

O nowoczesności osiedla stanowił jego projekt, wykonany przez Hilarego Majewskiego. Nie zapomniano nawet o zadrzewionej alei między rzędami szeregowców. W okolicach osiedla postawiono budynek straży ogniowej, sklepy, szkołę, szpital, kościół, park publiczny, a nawet dom kultury. Całe "fabryczne miasteczko" miało 500 ha.

Fot.: VitoFot.: Boat And tHe City

Obecnie osiedle Księży Młyn wygląda jakby czas się tam zatrzymał. Pewnie dlatego cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród filmowców i turystów. Na szczęście myśląc o Księżym Młynie coraz rzadziej stają nam przed oczami rozpadające się, zaniedbane rudery. W dawnych budynkach tkalni powstają nowoczesne lofty; Textorial Park, łączący nowoczesne z zabytkowym, wabi firmy najnowocześniejszymi biurami, sąsiadujące pałace zamienione zostały na muzea - Kinematografii i Sztuki. Być może między innymi dzięki takim akcjom jak Galeria Powietrzna, czy Photowalk, urzędnicy przypomną sobie także o famułach, którym z pewnością nie zaszkodziłoby "odświeżenie".

O nominowaniu obiektu jako "cudu" powinna decydować jego oryginalność. Osiedlu Księży Młyn z pewnością nie brak niepowtarzalności. Jako kompleks wpisane zostało na listę zabytków, być może doczekamy się także kiedyś wciągnięcia go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.- elisabeth Dodaj swoją nominację
Osiedle Księży Młyn jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto