Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicą Piotrkowską

Matylda Witkowska
Postacie Trzech Króli to obowiązkowy element orszaków organizowanych 6 stycznia w wielu miejscowościach regionu. W Łodzi orszak tradycyjnie uda się do szopki przed łódzką katedrą, gdzie Trzej Królowie złożą dzieciątku symboliczne dary
Postacie Trzech Króli to obowiązkowy element orszaków organizowanych 6 stycznia w wielu miejscowościach regionu. W Łodzi orszak tradycyjnie uda się do szopki przed łódzką katedrą, gdzie Trzej Królowie złożą dzieciątku symboliczne dary Grzegorz Gałasiński
W piątek, 6 stycznia, ulicą Piotrkowską w Łodzi przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak już po raz szósty organizuje Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli.

Łódzki Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 11 mszą św. w kościele Zesłania Ducha Św. przy pl. Wolności. Uczestnicy wyruszą spod kościoła o godz. 12.20 i przejdą ulicą Piotrkowską do szopki przed łódzką katedrą. Po drodze odgrywane będą jasełkowe scenki. Około godz. 13.30 Trzej Królowie złożą Dzieciątku w szopce dary.

W role królów mają się wcielić Wojciech Łaszkiewicz z Poczty Polskiej, Ignacy Ścibiorek z Bractwa Kurkowego i Paweł Michalak z Zakonu Świętego Jerzego. Uczestnicy pochodu otrzymają ciasteczka-szczodraki. Stowarzyszenie przygotowało 10 tys. śpiewników i ponad 10 tys. koron dla uczestników orszaku. Ma też do wypożyczenia ręcznie robione stroje rycerzy i aniołów.

- Przygotowania rozpoczęły się rok temu, zaraz po poprzednim orszaku, ale bardziej intensywne były od połowy października - mówi Maria Maciaszczyk, prezes Stowarzyszenia.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa uroczystości Objawienia Pańskiego. To najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone od III wieku. Początkowo w tym dniu świętowano jednocześnie: Boże Narodzenie, pokłon Trzech Króli, chrzest Jezusa w Jordanie, a nawet cud w Kanie Galilejskiej. Później skoncentrowano się na wizycie Trzech Króli zwanych też Mędrcami ze Wschodu.

Święto to kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce znane jest od ponad tysiąca lat. W 1960 r. przestało być dniem wolnym od pracy. Od sześciu lat, za sprawą byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, 6 stycznia znów jest wolne.

ZOBACZ TEŻ: Orszaki Trzech Króli w Łodzi i regionie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto