Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Order Komandora Legii Honorowej dla Marka Edelmana

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
W dniu wczorajszym, szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner wręczył łodzianinowi Markowi Edelmanowi Order Legii Honorowej – najwyższe odznaczenie nadawane przez rząd francuski.

Ceremonia miała związek z obchodami 65. rocznicy powstania w getcie warszawskim - powstania, którego ostatnim żyjącym przywódcą jest Marek Edelman. Urodził się w Homlu w 1921, skąd w późniejszym okresie, wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy. W czasie II wojny światowej był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Mordechaja Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później uczestniczył w powstaniu warszawskim. W 1946 roku, na stałe zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę i został specjalistą kardiologiem, związanym ze szpitalem im. Pirogowa. W połowie lat 70. rozpoczął działalność opozycyjną. W styczniu 1976 roku był jednym z sygnatariuszy Listu 101 intelektualistów skierowanym do władz PRL przeciwko zmianom konstytucji. W 1976-80 działał w Komitecie Obrony Robotników (KOR), następnie w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym (NSZZ) „Solidarność”. W grudniu 1981 roku został internowany. Do 1989 roku uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-93 był posłem na Sejm. Działał w ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

17 kwietnia 1998 r., z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odebrał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. W 1999 r. został łodzianinem roku, jest Honorowym Obywatelem Łodzi.

Jest autorem książki „Getto walczy. Udział Bundu w obronie getta warszawskiego” i publikacji naukowej z zakresu kardiologii „Zawał serca: z doświadczeń Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala im. Dr M. Pirogowa w Łodzi”. O nim samym możemy poczytać w biografiach - „Strażnik. Marek Edelman opowiada” Rudiego Assuntino i Wlodeka Goldkorna oraz „Marek Edelman. Życie. Po prostu” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetka, a przede wszystkim w wywiadzie-rzece spisanym przez Hannę Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto