Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny - [7 cudów Łodzi - nominacja]

redakcja
redakcja
Nasze miasto to nie tylko skarby architektury. Łódź może pochwalić się kilkunastoma parkami, ogromną ilością zieleńców i ukwieconych skwerów. Dokąd jednak najlepiej wybrać się na spacer wśród zieleni? Najlepiej do...

...Łódzkiego Ogrodu Botanicznego im. Jakuba Mowszowicza, który otwarto dla zwiedzających już ponad 35 lat temu, bo 20 lipca 1973 roku.

Projekt Ogrodu Botanicznego wraz z Palmiarnią został zawarty w planach Parku Ludowego na Zdrowiu, opracowanym w latach 30. XX wieku przez Stefana Rogowicza, dyrektora Plantacji Miejskich.

Ostatecznie, 19 września 1946 roku, na terenie szkółek miejskich (obecny teren Ogrodu) wydzielono z inicjatywy prof. dr Jana Muszyńskiego i prof. dr Jakuba Mowszowicza, 1,3 ha powierzchni na Ogród Roślin Leczniczych. W 1967 roku rozpoczęto budowę Ogrodu według projektu inż. Henryka Tomaszewskiego. Dziś, łódzki "Botanik" jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców naszego miasta, jak również znakomitym narzędziem edukacyjnym, w którym młodzież szkolna może przyjrzeć sie niespotykanym gatunkom roślin.

Fot. Agata Kobierska

W Łódzkim Ogrodzie Botanicznym możemy znaleźć ponad 3,5 tys. roślin wyhodowanych i sprowadzonych. Flora prezentowana jest w dziewięciu działach tematycznych: flora polska, ogród japoński, systematyka roślin zielonych, alpinarium, arboretum, rośliny ozdobne, rośliny lecznicze i przemysłowe, dział zieleni parkowej.

Łódzki Ogród jest największym tego typu założeniem w Polsce - zajmuje powierzchnię 67 ha. Teren wznosi się w kierunku południowo-wschodnim do 194 m n.p.m., a najniższy punkt 183 m n.p.m. znajduje się w północno-zachodniej części Ogrodu. Lokalne zagłębienia terenu oraz zbiorniki wodne to w większości przypadków pozostałości po starych wyrobiskach gliny, bowiem jeszcze w okresie międzywojennym, do 1943 roku istniała tu cegielnia. Integralną częścią Ogrodu Botanicznego jest oddana kilka lat temu do użytku, po gruntownym remoncie Palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska.

Ogród Botaniczny jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto