MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odczytają Łódź na pl. Wolności, czyli w poszukiwaniu ukrytych opisów miasta

Przemek Dana
Przemek Dana
Daniel Siwak
Nie tylko w "Ziemi Obiecanej", ale i we współczesnych książkach opisana jest Łódź. Jakich? Przekonamy się w weekend na pl. Wolności.
W każdy wakacyjny weekend na pl. Wolności działa plenerowa czytelnia książek

Kraków ma swojego poetę - Marcina Świetlickiego, Gdańsk - Stefana Chwina, a kto opisuje Łódź? Okazuje się, że nie tylko zmarli twórcy tacy jak Reymont oraz Tuwim, ale także wielu współczesnych autorów książek, nie tylko z Polski.

Wynalezienie takich opisów miasta to główne zadanie akcji "Odczytanie Łodzi", której finał zaplanowano w najbliższy weekend (11 i 12 sierpnia) na pl. Wolności. - Ta akcja już trwa, między innymi na Facebooku, gdzie internauci sami zgłaszają nam książki, w których znaleźli opisy naszego miasta, często w dosyć nietypowym kontekście - mówi Hanna Gill-Piątek z Klubu Krytyki Politycznej w Łodzi, który organizuje akcję.

Dotychczas udało się znaleźć ponad 40 fragmentów we współczesnej prozie, poezji i eseistyce: od Josepha Rotha po Władysława Broniewskiego, od Jonasza Kofty po Manuelę Gretkowską, od utworów lirycznych po kryminały.

W sobotę i niedzielę wszystkie fragmenty zostaną na głos odczytane, ale to nie koniec. W pierwszy dzień prezentować je będą poeci i literaci związani z Łodzią, którzy przy okazji zaprezentują też swoje dzieła. W niedzielę trybuna otwarta będzie dla każdego. - Liczymy, że łodzianie przyniosą też swoje fragmenty książek, które opisują nasze miasto. Warunek jest tylko jeden, to musi być literatura powojenna - dodaje Gill-Piątek.

By tego było mało, każde odczytanie zostanie nagrane, a następnie umieszczone na serwisie YouTube. - Chcemy stworzyć taką filmową bibliotekę o Łodzi - wyjaśnia Hanna Gill-Piątek.

I chociaż finał akcji "Odczytanie Łodzi" zaplanowano w sobotę i niedzielę na pl. Wolności przy pomniku Kościuszki - w każdy dzień start o godzinie 17, to na tym się jednak nie zakończy. W przyszłości każdy będzie mógł przysłać nagrany przez siebie na telefonie komórkowym bądź kamerze filmik, na którym czyta nieodkryty dotąd opis Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto