Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od wtorku Festiwal Łódź Czterech Kultur

(RS)
Festiwal Łódź Czterech Kultur
Festiwal Łódź Czterech Kultur archiwum
Tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur (13 – 17 września) – firmowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – ma hasło "Mistrzowie". – We współczesnym świecie istnieje ogromna potrzeba szukania i posiadania autorytetu – objaśnia tytuł dyrektor Bogdan Tosza.

Idea serii ponad 30 imprez nawiązuje do Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, ale jak zaznaczają organizatorzy, to druga edycja nowego przedsięwzięcia. Oferta związana jest z literaturą, teatrem, filmem, muzyką, sztukami wizualnymi. Wśród artystycznych osobowości, których dokonania prezentuje program, wymienić trzeba Hanocha Levina, izraelskiego dramaturga, którego rodzina wywodzi się z Łodzi. Będą trzy jego sztuki: "Mord" wystawiony w Teatrze Nowym, "Sprzedawcy gumek", inscenizacja, z którą wystąpi warszawska IMKA, a Teatr Jaracza przygotowuje premierę "Kaskady".

Szczególna uwaga poświęcona będzie też Czesławowi Miłoszowi. Działania artystyczne związane z twórczością noblisty przygotowują m.in. pedagodzy i studenci łódzkiej ASP. Do wyjątkowych gości należy Edgar Keret. Zaplanowane jest spotkanie z izraelskim pisarzem (polskiego pochodzenia) oraz pokaz filmów animowanych, do których napisał scenariusze. Muzyczna sekwencja festiwalu da m.in. okazję do poznania mistrza gry na bałałajce Alexandra Papernego i tria"Russian Consort", a filmowa będzie się odnosiła do żydowskiego humoru.

W ofercie plastycznej jest m.in. ekspozycja prac Artura Szyka (urodzony w Łodzi twórca miniatur, karykaturzysta). Ciekawie zapowiada się wystawa zdjęć "Architektura przymusu" (w schronie w EC4). W projekcie uczestniczą artyści z Polski, Belgii i Portugalii.

Epilog festiwalu odbędzie się 23 bm. i należy do mistrz tancerza, choreografa, teoretyka Raimunda Hoghe’a.

Na większość imprez, które odbędą się w teatrach, AOIA, Wytwórni, ŁDK, w Miejskiej Galerii Sztuki, w Muzeum Miasta, wstęp jest bezpłatny. Festiwalowym klubem (tam odbędą się spotkania i dyskusje literackie) jest Szafa (ul. Rewolucji 1905 r. nr 10).

Szczegóły pod: www.4kultury.pl. Festiwal miał już swój prolog w postaci gry miejskiej, a we wtorek pierwsze propozycje. W godz. 16 – 17.30 (Klub Szafa) literackie spotkanie "Moi Polacy, moi Rosjanie" z udziałem znakomitych tłumaczy Natalii Gorbaniewskiej i Adama Pomorskiego. Prowadzenie Natalia Woroszylska. O godz. 18 w Galerii w parku im. Sienkiewicza otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Jacka Sempolińskiego "Ręka farbiarza". Wtorkowy wieczór wypełni muzyka. W godz.19.30 – 22 na rynku Manufaktury w koncercie otwarcia wystąpią: Vitaly Podolsky &Agite Drive Ensemble i Czesław Śpiewa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto