Nowe kierunki na Uniwersytecie

Artykuł sponsorowany
Nowe kierunki na Uniwersytecie Łódzkim obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne
Nowe kierunki na Uniwersytecie Łódzkim obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne
Podczas najbliższej rekrutacji, w październiku 2015 roku, Uniwersytet Łódzki zaoferuje kilka nowych kierunków. Trzy z nich - inwestycje i nieruchomości, rynek finansowy oraz economics and international business - propozycje Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego

Klimatologia

Na Wydziale Nauk Geograficznych, zostanie utworzony kierunek climatology (studia I stopnia ), na którym językiem wykładowym będzie angielski.
Klimatologia to kierunek adresowany do studentów zainteresowanych problemami współczesnych zmian klimatycznych, ich wpływu na środowisko i gospodarkę, poznaniem działania światowego systemu klimatycznego, metodami badań współczesnej klimatologii, kierunkami jej rozwoju oraz praktycznym wykorzystaniem wiedzy o atmosferze.

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę m.in. w jednostkach państwowych służb związanych z gromadzeniem i analizą danych atmosferycznych, państwowych instytutach badawczych, przedsiębiorstwach zajmujących się wykorzystaniem naturalnych źródeł energii (np. słonecznej, wiatrowej), instytucjach zajmujących się szeroko rozumianym konsultingiem środowiskowym.

Analiza danych

Wydział Matematyki i Informatyki będzie przyjmować zapisy na analizę danych (studia I stopnia inżynierskie).

Studia na tym kierunku skierowane są do kandydatów zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu matematyki i informatyki oraz poznaniem narzędzi statystycznych i informatycznych niezbędnych w pracy zawodowej związanej z przetwarzaniem i analizą danych. Studenci poznają podstawy programowania (m.in. C, Python, Java, R, VBA) oraz podstawowe struktury danych i algorytmy uczenia maszynowego.

Absolwenci kierunku I stopnia są przygotowani do podjęcia pracy we wszelkiego rodzaju instytucjach finansowych, instytucjach administracji publicznej i państwowej, naukowo-badawczych, średnich i dużych zakładach produkcyjnych, firmach z branży IT, a także ośrodkach badania opinii publicznej.

Informacja w środowisku cyfrowym

Wydział Filologiczny zaoferuje od przyszłego roku akademickiego studia na kierunku informacja w środowisku cyfrowym (studia I stopnia). Studia będą kształciły specjalistów w zakresie publikowania sieciowego, obsługi instytucji i firm z sektora informacyjnego prowadzących działalność wirtualną, a także pracowników kompetentnych w zakresie tworzenia baz danych i zarządzania treścią elektroniczną.

Studenci będą mogli w trakcie nauki wybrać jedną z dwóch specjalizacji: wirtualne instytucje książki (podstawy bibliotekarstwa cyfrowego, archiwa i repozytoria, promocja i marketing na rynku książki) lub zarządzanie informacją (ekonomika informacji, zarządzanie informacją w mediach, infobrokering, audyt informacyjny).

Geoinformacja

Od października br. studenci będą mogli także podjąć naukę na kierunku geoinformacja (studia II stopnia) prowadzonym przez dwa wydziały: Matematyki i Informatyki oraz Nauk Geograficznych. Jest on dedykowany wszystkim absolwentom studiów licencjackich, zainteresowanym zaawansowanym wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej (GIS) w dalszej pracy zawodowej - zarówno w firmach, jak i urzędach lub instytucjach edukacyjnych.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy: w przedsiębiorstwach geoinformatycznych, administracji rządowej i samorządzie terytorialnym w zakresie zarządzania przestrzenią, w ochronie środowiska, leśnictwie, zarządzaniu kryzysowym, wojsku, geodezji, biurach planowania przestrzennego.

Lingwistyka dla biznesu (LDB)

W Instytucie Anglistyki powstał kierunek lingwistyka dla biznesu (I stopnia). Studia na kierunku LDB pozwalają na uzyskanie kompetencji językowej z dwóch języków obcych na poziomie powyżej B2 - zgodnie z normami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ), w tym również odmian specjalistycznych tych języków.

Absolwenci będą mogli podejmować zatrudnienie na stanowisku pracownika administracyjnego i biurowego w następujących działach firm: personalnym, logistycznym, obsługi klienta, organizacji i zrządzania w firmach o charakterze międzynarodowym, zróżnicowanych kulturowo.

Prawo medyczne

Na Wydziale Prawa i Administracji został utworzony kierunek prawo medyczne (studia 2-letnie II stopnia).

Studia będą kształciły kadry specjalistów dysponujących wiedzą w zakresie prawnych aspektów udzielania świadczeń zdrowotnych i funkcjonujących w tym obszarze wymogów, które kształtują zarówno działania organów władz publicznych, jak i partnerów jakimi są podmioty lecznicze, a także unormowań prawnych i etycznych wyznaczających prawa i obowiązki pracowników medycznych, prawa pacjentów oraz przepisów regulujących ustrój podmiotów leczniczych, zasady ich działania i odpowiedzialności cywilnej, karnej a także zawodowej pracowników medycznych.

Absolwenci studiów będą mogli podjąć pracę w organach administracji publicznej, instytucjach zajmujących się procesem organizowania, administrowania, nadzorowania i finansowania udzielania świadczeń zdrowotnych, w podmiotach prowadzących działalność leczniczą.

Religioznawstwo

Na Wydziale Historycznym został z kolei utworzony kierunek religioznawstwo (studia I stopnia). Studenci podejmujący na nim naukę zdobędą podstawową wiedzę na temat głównych systemów religijnych, ich historii i różnorodnej tradycji. Poznają ponadto najważniejsze współczesne nurty i ruchy religijne.

Absolwenci kierunku będą przygotowani przede wszystkim do podejmowania dalszych studiów humanistycznych II stopnia oraz zatrudnienia w instytucjach edukacyjno-kulturowych i w mediach.

Fizyka techniczna

Na zatwierdzenie przez senat UŁ czeka kierunek fizyka techniczna (I stopnia) na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Studia wprowadzają w podstawowe arkana wiedzy o budowie otaczającego nas świata, materii i promieniowania. Studia dostarczają solidną podbudowę matematyczną, a także umiejętności stosowania różnorodnych metod komputerowych. Wprowadzają w zasady pracy laboratoryjnej i rozwijają umiejętność analizy oraz badania konkretnych problemów na podstawie wiedzy o prawach przyrody.

Po pierwszym semestrze studenci mogą wybrać jedną z trzech specjalizacji:

bezpieczeństwo radiacyjne w medycynie i energetyce jądrowej - zdobyte umiejętności pozwalają znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach przemysłowych, jednostkach dozoru jądrowego i kontroli jakości, placówkach naukowych;
fizyka techniczna - absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie w laboratoriach przemysłowych, urzędach miar oraz firmach branży IT, w firmach opracowujących dane przy użyciu zaawansowanych technik statystycznych i metod modelowania komputerowego;
akustyka i realizacja dźwięku - przygotowuje do pracy w studiach dźwiękowych, na koncertach, w montażowniach. *

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto