Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural z prezydentem, co biegał po dachach

Matylda Witkowska
Powstanie muralu z Aleksandrem Rżewskim było możliwe dzięki pomocy Marka Cieślaka i Krzysztofa Dudka.
Powstanie muralu z Aleksandrem Rżewskim było możliwe dzięki pomocy Marka Cieślaka i Krzysztofa Dudka. Jakub Pokora
Mural z wizerunkiem Aleksego Rżewskiego, pierwszego prezydenta Łodzi, odsłonięto we wtorek rano na ścianie Szkoły Podstawowej nr 116 przy ul. Ratajskiej w Łodzi. Przy jego realizacji pomagało Narodowe Centrum Kultury i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. O Rżewskim ma też powstać film dokumentalny.

Aleksy Rżewski urodził się w 1885 roku w robotniczej rodzinie. Działał w PPS, uciekł z zesłania na Syberię, potem walczył z Niemcami. Zaraz po pierwszej wojnie został komisarzem, a później prezydentem Łodzi. Dzięki niemu Łódź była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło obowiązkową edukację.

- Uczniowie bardzo go lubią i nazywają "Przebojem" bo był taki przebojowy - mówi Beata Pietrzak, dyrektorka SP 116. - Był samoukiem, znał kilka języków. Dzięki temu podsłuchał kiedyś, że Niemcy chcą go zastrzelić i uciekł po dachach łódzkich kamienic - dodaje.

Mural powstał z okazji Święta Niepodległości. Ma wymiary 3 na 6 metrów, przedstawia Rżewskiego oraz pierwszą założoną przez niego po pierwszej wojnie szkołę przy ul. Sterlinga. Przez dwa dni malowało go dwóch łódzkich grafficiarzy Ntkovca i Sroomdwdo. W odsłonięciu muralu brali udział Krzysztof Dudek z Narodowego Centrum Kultury i Marek Cieślak, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto