Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na wspólne pieśni - nowy sposób czczenia Święta Niepodległości

Marcin Bereszczyński, wsp. Grzegorz Maliszewski
Ponad 2 tys. osób przyszło 3 maja 2009 r. na plac Wolności w Łodzi, by zaśpiewać hymn
Ponad 2 tys. osób przyszło 3 maja 2009 r. na plac Wolności w Łodzi, by zaśpiewać hymn Mateusz Trzuskowski
Władze Bełchatowa i Zgierza chcą w oryginalny sposób uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. W centralnych punktach tych miast zorganizowane będą w tym roku akcje wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

We wtorek, 9 listopada, o godzinie 17 na placu Narutowicza w Bełchatowie odbędzie się nietypowy koncert pod hasłem "Radosna Niepodległości" artystów kabaretu Loch Camelot z Krakowa. Ma to być przewrotna forma koncertu. Nie artyści, ale publiczność będzie głównym wykonawcą. Zabrzmią pieśni patriotyczne związane ze Świętem Niepodległości. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki. Teksty pieśni będą też wyświetlane z rzutnika.

Z kolei w Zgierzu wspólne śpiewanie zaplanowano na 11 listopada na centralnym placu Jana Pawła II przed miejskim ratuszem. Początek o godz. 17.30. Wspólne śpiewanie poprowadzi poeta i pieśniarz Konrad Michalak. W planie są pieśni legionowe, patriotyczne, a także piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

Zanim zgierzanie rozpoczną wspólne śpiewanie, odsłonią przy ul. Piątkowskiej rondo im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaś w parku miejskim obelisk i pasaż majora Waleriana Łukasińskiego.

Wspólne śpiewanie na setki głosów odbyło się w ubiegłym roku w Łodzi. Kilka dni przed Świętem Niepodległości młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 rozdawała biało-czerwone flagi na rynku Manufaktury. Później uczniowie zaprosili łodzian do zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Dwa lata temu hymn państwowy na rynku Manufaktury zaśpiewało 300 osób przy akompaniamencie na fortepianie studentki Akademii Muzycznej w Łodzi.

Łódzki rekord we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego padł w ubiegłym roku z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na pl. Wolności zgromadziło się wtedy ponad 2 tys. osób.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości też zwykle odbiegają od tradycyjnego składania kwiatów pod pomnikami bohaterów. W ostatnich latach odbywają się pokazy rekonstrukcji historycznych. Tak będzie i w tym roku.

11 listopada o godz. 13 zorganizowany zostanie "Niepodległościowy Biwak" w dawnych koszarach 28. Pułku Strzelców Kaniowskich przy ul. Żeligowskiego w Łodzi.

Zobaczyć można będzie pokazy historycznych pojazdów i sprzętu wojskowego, a także umundurowania z I i II wojny światowej. Będzie konferencja naukowo-historyczna i projekcje filmów o wojskowości. Nie zabraknie grochówki i... wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku członkowie grupy rekonstrukcji historycznych zaprezentowali, jak w 1918 r. polscy bojownicy zdobyli niemiecki posterunek przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Tegoroczna oficjalna część obchodów rozpocznie się o godz. 10 mszą św. w łódzkiej katedrze. Później rozpoczną się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto