ME Siatkarek 2009: Finał Holandia – Włochy 0:3

Marta Roszkowska
Tuż po 20 w hali Atlas Arena rozpoczął się najważniejszy mecz tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet. W wielkim finale Holenderki mierzą się z Włoszkami.

W takim składzie, pod okiem trenera Avitala Selingera reprezentacja Holandii nie miała jeszcze okazji dotrzeć do finałów mistrzowskich rozgrywek Starego Kontynentu. Obserwując ten zespół w ostatnim sezonie i podczas kończącego się dziś turnieju, spokojnie można było typować tę drużynę jako kandydata do medalu. Jaki to będzie krążek okaże się tuż po dzisiejszym spotkaniu, w którym to pomarańczowe podejmować będą aktualne Mistrzynie Europy, Włoszki.

Pierwszy punkt finałowego spotkania ME 2009 zdobywa M. Flier. Po skutecznym ataku wyrównuje Barazza. 2 punkt dla Holandii zdobywa Wensink. Flier myli się w zagrywce i jest 3:2 dla Włoszek.

Skuteczny atak Flier ze środka przynosi Holandii 3 punkt. Wensink z prawego skrzydła i jest po 4. Blok Wensink/K. Staelens i Holandia wychodzi na prowadzenie. Piccinini nie przebija się przez pomarańczowy blok i jest 6:5 dla podopiecznych trenera Selingera.

6 punkt dla Włoszek zdobywa Piccinini, po czym myli się w polu zagrywki. Dynamiczny atak Gioli i jest wyrównanie 7:7. Visser myli się w ataku i na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktową przewagą schodzą Włoszki. Gioli posyła piłkę w aut. Flier myli się w ataku. Po ataku Visser piłka ląduje w boisku. Włoszki prowadzą jednym punktem 10:9. Atak Flier przynosi 10 punkt dla pomarańczowych.

Barazza myli się w polu zagrywki. Włoszki prowadzą 12:11. Błąd po stronie podopiecznych trenera Barboliniego i jest po 12. Piccinini atakuje w aut i Holenderki mają jeden punkt przewagi. Piccinini celnie w boisko i jest po 13.

Skutecznie Gioli i Włoszki ponownie wychodzą na prowadzenie. Z lewego skrzydła Piccinini i jest 15:13 dla Italii. Blok Gioli/Piccinini zatrzymuje atak Flier i na drugą przerwę techniczną Włoszki schodzą z trzypunktowym prowadzeniem.

Po przerwie punkt dla Holenderek zdobywa Stam. Skutecznym atakiem odpowiada Piccinini. 18 punkt dla Włoszek zdobywa Del Core. O czas prosi trener Selinger.

Stam nie zdołała przebić się przez włoski blok, 23:14. Del Core atakuje w siatkę i Holenderki mają 15 punkt. Atak Gioli i Włoszki mają pierwszą piłkę setową, 24:15. Pierwszy setball obroniony. Stam myli się w polu zagrywki i Włoszki wygrywają pierwszą partię spotkania 25:16.

Początek drugiego seta i punkt zdobywają Holenderki. Skuteczny atak Visser z prawego skrzydła i jest 2:0. Aguero atakuje po bloku i Włoszki mają pierwszy punkt. Atak Ch. Staelens i jest 3:1. Piccinini po rękach swoich rywalek i Włoszki zdobywają 2 punkt.

Z obiegnięcia Gioli i Holenderki prowadzą jednym punktem, 4:3. Kiwka K. Staelens przynosi 5 punkt pomarańczowym. Aguero nie przebija się przez holenderski blok, 6:3. O czas prosi trener Barbolini. As serwisowy Ch. Staelens i jest 7:3. Piccinini trafia w taśmę i na pierwszą przerwę techniczną Holenderki schodzą z pięciopunktową przewagą.

Skuteczny atak Stam i Holandia ma 9 punkt. Flier obija włoski blok i podopieczne trenera Selingera prowadzą już 10:4. Z prawego skrzydła Gioli zdobywa 5 punkt dla swojej drużyny. W ataku nie myli się Aguero, 11:6. Z przechodzącej trafia w boisko Barazza. Blok-aut Del Core, Włoszki odrabiają straty, 11:8. Stam podwyższa wynik na 12:8.

Kolejny blok-aut w wykonaniu Del Core. Ta sama zawodniczka myli się w polu zagrywki. Ch. Staelens atakuje w aut, Holandia prowadzi trzema punktami. Myli się Piccinini i jest 14:10. Flier zagrywa w siatkę. As serwisowy Aguero przynosi Włoszkom 12 punkt. Również Aguero, tym razem wyrzuca piłkę w aut.

Skuteczny atak Piccinini. Stam nie przebija się przez włoski blok. Po długiej wymianie piłek Włoszki wyrównują wynik na 15:15. Na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem schodzą Włoszki. Skuteczny blok Gioli/Lo Bianco i Włoszki prowadzą 17:15. Ponownie Gioli/Lo Bianco i jest 18:15. O czas prosi trener Selinger.

Na skuteczną zagrywkę Holenderek, potężnym atakiem odpowiada Gioli, 18:17. Z prawego skrzydła Aguero i Włoszki zdobywają 20 punkt. Przy stanie 21:17 o kolejny czas prosi trener Selinger.

Visser dostaje piłkę pod rękę i umieszcza ją w boisku. Aguero przebija się przez holenderski blok, 22:18. Skuteczna zagrywka Del Core, błąd Holenderek i Włoszki mają pierwszą piłkę setową, 24:18. Blok-aut Ch. Staelens i jest 24:19. Visser myli się  w polu zagrywki i Italia wygrywa drugiego seta 25:19.

Trzeciego seta od prowadzenia rozpoczynają Włoszki. Skutecznie Del Core i Italia prowadzi 2:1. As serwisowy Del Core i jest już 4:1. O czas prosi trener Selinger. Po przerwie punkt dla Holandii zdobywa Visser. Skuteczny atak Flier z prawego skrzydła. Ze środka Barazza i Włoszki prowadzą 5:3.

Flier trafia w siatkę, 6:3. Po długiej wymianie piłke Aguero atakuje w siatkę, 6:4. Potężny atak Gioli i jest już 7:4 dla Italii. W ataku myli się Flier i czas na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:4 dla Włoszek. Skuteczny atak Wensink i Holandia ma 5 punkt. Ch. Staelens zdobywa punkt serwisem. Atak Piccinini i jest 9:6. Del Core podwyższa wynik na 10:6.

Blok-aut w wykonaniu Stam i jest 10:7. Gioli z obiegnięcia zdobywa 11 punkt dla Italii. Gioli psuje zagrywkę i jest 8 punkt dla Holandii. Pomarańczowe nie podbijają włoskiego ataku, 13:8. Visser celnie w boisko, 13:10. Aguero odbija holenderski blok i jest 14:10. Flier zdobywa 11 punkt dla Holandii. Visser myli się w polu zagrywki. Z lewego skrzydła skutecznie Ch. Staelens, 15:12 dla Włoszek. Przy stanie 16:12 dla Italii siatkarki schodzą na drugą przerwę techniczną.

Po błędzie Aguero Holenderki zdobywają 13 punkt. Atak Piccinini i Włoszki prowadzą 17:13. Stam atakuje po bloku, 17:14. Na boisko za Wensink wchodzi Blom. Ponownie skuteczna Gioli i Włoszki mają 18 punkt. Przy stanie 19:14 o przerwę prosi trener Selinger.

Flier atakuje na pojedynczym bloku i zdobywa 15 punkt dla Holandii. Stam zatrzymana przez Włoszki. Z przechodzącej Flier zdobywa 16 punkt dla pomarańczowych, 20:16. Ch. Staelens atakuje w aut, 22:16. Skuteczny atak Visser i jest 22:17. Za Visser na boisko wchodzi Grothues i zdobywa punkt serwisem. Aguero wbija piłkę w boisko, 23:18.

Skuteczny atak Huurman, 23:19. Niezawodna kiwka K. Staelens i Holenderki odrabiają straty. Przy stanie 23:20 trener Barbolini prosi o czas. Flier serwuje w aut i Włoszki mają pierwszą piłkę meczową, 24:20. Skuteczny włoski serwis i podopieczne trenera Barboliniego wygrywają trzeciego seta 25:20. Całe spotkanie 3:0 i zdobywają złoty medal Mistrzostw Europy Siatkarek 2009.

Holandia - Włochy 0:3 (16:25, 19:25, 20:25)

Holandia**:** K. Staelens, M. Wismeijer, F. Huurman, Ch. Staelens, R. De Kruijf, M. Grothues, A. Blom, J. Van Tienen, C. Wensink, M. Flier, I. L. Visser, D. Stam.

Włochy: G. Rondon, E. Merlo, J. Barazza, M. Secolo, P. Cardullo, S. Ortolani, F. Piccinini, V. Arrighetii, E. Lo Bianco, A. Del Core, S. Gioli, T. Aguero Leiva.