Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magazyn „Liberté!” o kryzysie

Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak
„Aktualnie jednak możemy jeszcze spać spokojnie; panujący demokratyczno-liberalno-kapitalistyczny ład ma się dobrze” - przekonuje najnowszy numer łódzkiego magazynu „Liberté!”.

Jedni poczują się przerażeni, inni odetchną z ulgą. Pewne jest jedno - trudno obok najnowszego numeru pisma przejść obojętnie.

Tym razem tematem przewodnim „Liberté!” - wśród autorów między innymi: Jan Winiecki, Katarzyna Żukrowska i honorowy przewodniczący niemieckiej FDP Hans-Dietrich Genscher - jest kryzys, któremu redakcja poświęca duży blok tekstów. Kryzys gospodarczy, nie kryzys kapitalizmu, bo ten drugi - w ocenie autorów - ma się dobrze. „Nie kapitalizm, ale irracjonalizm, owczy pęd, intelektualne lenistwo i konformizm odpowiedzialne są za bańkę spekulacyjną, której eksplozja sprowadziła na nas światową recesję” - przekonuje Leszek Jażdżewski, który przyczynę kryzysu gospodarczego nie widzi w pazerności banków (fundamentalnych instytucji kapitalistycznego świata), ale w tym, że banki udzielały pożyczki bez pokrycia. „Kryzys to naturalna korekta rynku, kiedy spekulacja winduje cenę produktu” - czytamy.

Ciekawie wygląda dział „Idee”, a szczególnie tekst Piotra Beniuszysa - ostatniego przewodniczącego Unii Wolności w Gdańsku - „Wszyscy będziecie liberałami”. Autor opisuje rozwój znaczenia terminu „liberalizm” i jego wzajemnych relacji z najważniejszymi doktrynami politycznymi XIX i XX wieku. „Na koniec słowa ostrzeżenia dla liberałów. Nie wolno popadać w triumfalizm. Po pierwsze, nasze zwycięstwo nie jest pełne, bo wiąże się z nim ograniczenie znaczenia wszelkich idei, przerost pragmatyzmu (…). W końcu nasz liberalizm, który wygrał, jest liberalizmem proceduralnym, nie aksjologicznym (…). Po drugie zwycięstwo nasze nie jest ostateczne” - studzi emocje liberałów.

Najnowszy numer pisma rozpoczyna cykl, w którym redakcja przedstawia głosy małych i średnich przedsiębiorców. Krzysztof Apostolidis - prezes firmy importującej wina - zastanawia się, jak kryzys może wpłynąć na zachowania polskich konsumentów. „Moim zdaniem nie wszystkim firmom z branży winiarskiej uda się przetrwać kryzys” - prorokuje. Sposobem na poprawę sytuacji branży widzi w obniżeniu akcyzy na alkohol (wpływy do budżetu rosły, gdy podatek był obniżany, zmniejszała się szara strefa, i odwrotnie), a także likwidacji klina podatkowego i szybkim wejściu do strefy euro. Za wprowadzeniem w Polsce wspólnej europejskiej waluty opowiada się także Paweł Babij, Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. „Mnie się marzy, żeby ten kryzys zakończył właśnie taką erę kapitalizmu nieodpowiedzialnego, opartego na mało perspektywicznym konsumpcjonizmie. Mówiąc kolokwialnie: _mercedesów w kredycie i szwaczek na czarno_” - deklaruje.

A na deser ciekawa rozmowa, którą Leszek Jażdżewski przeprowadził z Markiem Beylinem, Andrzejem Celińskim, Andrzejem Jonasem i Aleksandrem Smolarem. Czy Unia Demokratyczna, partia liberalnej inteligencji, skazana była na porażkę?

„Liberté! Głos wolny. Wolność ubezpieczający”, numer III, grudzień 2009, cena 14,99 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto