Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych instytucją samorządową?

Dariusz Pawłowski
Wytwórnia Filmów Oświatowych ma się stać instytucją samorządową
Wytwórnia Filmów Oświatowych ma się stać instytucją samorządową fot. archiwum
Łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych jest, w wyniku komercjalizacji, spółką z o.o. od stycznia tego roku i podlega Ministerstwu Skarbu. We wtorek radni Sejmiku Województwa podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa udziałów w spółce Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych.

Wtorkowa uchwała daje marszałkowi upoważnienie do wystąpienia do ministra skarbu o bezpłatne przekazanie samorządowi województwa udziałów w WFO. Minister ma trzydzieści dni na podjęcie decyzji.

Samorząd województwa zamierza przejąć sto procent udziałów w wytwórni. Marszałek liczy na to, że przejęcie spółki przez województwo wpłynie na zapewnienie WFO dobrych warunków pracy i zwiększenie produkcji.

Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego mówi, że po przejęciu istnieje szansa na dokapitalizowanie spółki z kasy samorządu regionu. Ważne jest jednak, żeby wszystkie spółki samorządowe utrzymywały się same. Być może konieczna będzie również, po ewentualnym przejęciu, zmiana statusu spółki, bowiem WFO jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma ograniczone możliwości ubiegania się o dofinansowanie z różnych źródeł, w tym funduszy unijnych.

Samorząd województwa ma też bogate plany wobec WFO. Za wcześnie jednak, by mówić o szczegółach. Dorota Wodnicka zapewnia, że jak na tak skromny, siedmioosobowy skład spółki oraz nieduże możliwości finansowe, dużo się w wytwórni robi. Być może warto pomyśleć o stworzeniu przy pomocy WFO filmoteki regionalnej. Na to jednak jest jeszcze czas.

Wytwórnia Filmów Oświatowych wywodzi się z istniejącego od 1945 roku w Łodzi przy ul. Kilińskiego Działu Filmów Oświatowych Instytutu Filmowego. 29 grudnia 1949 roku utworzono zaś w tym miejscu przedsiębiorstwo państwowe Wytwórnia Filmów Oświatowych.

Dorobek wytwórni to 5 tys. filmów (z których około 70 proc. jest dostępnych w ofercie archiwum), obejmujących różne obszary tematyczne. Najbardziej znaczące to filmy przyrodnicze, biologiczne, filmy o sztuce, filmy dla dzieci i dokumenty społeczne. Produkcje WFO otrzymały ponad 1,2 tys. nagród zdobytych na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Tajemnicą poliszynela jest, że zainteresowana archiwum WFO była Warszawa. Przejęcie wytwórni przez województwo może być krokiem ku powstrzymaniu tych zapędów i pozostawieniu spółki w Łodzi. Podobny los grozi innej łódzkiej spółce filmowej, Łódzkiemu Centrum Filmowemu przy ul. Łąkowej, które zostało skomercjalizowane jako pierwsze, w maju 2010 roku.

ŁCF ma w swoich zasobach liczące ponad 150 tys. sztuk zbiory kostiumów, mundurów wojskowych oraz przeszło 62 tys. rekwizytów. To także największy magazyn broni filmowej w Polsce, którego początki sięgają czasów II wojny - zbiór ponad 100 rodzajów różnego typu karabinów, moździerzy, pistoletów, rewolwerów, strzelb. Wkrótce na temat ŁCF będą się odbywały rozmowy w ministerstwie skarbu. Jego dorobek chętnie by widziała nowo powstająca w stolicy instytucja - Polskie Centrum Kinematografii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto