Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie zwiedzali "fabrykę wody"

ollasz
ollasz
Wczoraj (18 września) łodzianie mogli zwiedzić stację uzdatniania wody na Dąbrowie przy ul. Bławatnej 19/21. Chętnych, którzy nie mieli własnego transportu dowoziły specjalne autobusy ze Śródmieścia.

Obecność łodzian ponoć przeszła oczekiwania organizatorów. Każdą grupę witał Mieczysław Teodorczyk, prezes zarządu i dyrektor naczelny. Później zwiedzających oprowadzali inżynierowie-przewodnicy.

Wodociągi
, to w odróżnieniu od elektrociepłowni infrastruktura głównie podziemna, nawet w swoich głównych miejscach, odwiertach wody pitnej. Nie ma więc kolosalnych budynków i jest mało widoczna.

Wodociągowa historia Łodzi

Wodąciągi w Łodzi pojawiły się dosyć późno. Chociaż plany powstały na początku XX wieku, to dopiero w latach dwudziestych XX w. zbudowano pierwsze kanały.

Pierwszym łódzkim osiedlem, które zostało zaopatrzone w wodę, było osiedle Mireckiego. Choć dotąd "Katedrę" na Stokach (zbiorniki wody pitnej) widzieli tylko nieliczni, cały układ sieci został wymyślony prawie sto lat temu.

"Katedra" to oczywiście nie jedyny zbiornik w Łodzi. W naszym mieście jest bowiem aż 250 studni głębinowych. Są to studnie "ręczne", utrzymywane na wypadek klęsk żywiołowych. Mamy również trzy ogólnodostępne ujęcia wód podziemnych u zbiegu ulic: Giewont/Zbocze, Przyklasztorze/Okólna, Wycieczkowa/Stanisława Działka i z nich woda nadaje się bezpośrednio do picia.

Woda, którą czerpią obecnie łodzianie to w 90% woda ze studni głębinowych o głębokości 100-900 m położonych głównie w mieście i na jego obrzeżach.
Statystyczny łodzianin zużywa średnio 120 litrów wody (tylko kilka litrów na cele spożywcze).

Wycieczka po dąbrowskiej stacji uzdatniania wody zorganizowana została z okazji 85-lecia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.**

Ten artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

**
Czytaj także:
-

"You Can Dance" w Porcie Łódź

-

Łódź Czterech Kultur: udany koniec udanego festiwalu [Zdjęcia]

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto