Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź może budować stadion przy alei Unii

Paweł Hochstim
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za dwa lata pożegnamy zrujnowany stadion przy al. Unii
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za dwa lata pożegnamy zrujnowany stadion przy al. Unii fot. Grzegorz Gałasiński
W czwartek Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie firmy Porr na zmiany w warunkach przetargu na budowę stadionu miejskiego w Łodzi. Nie powinno być kolejnych opóźnień w budowie obiektu na terenach przy al. Unii.

Warszawska firma Porr, jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych, zarzuciło Urzędowi Miasta Łodzi, który jest inwestorem stadionu miejskiego, że przez zmiany warunków przetargu już w jego trakcie naraziło ją na straty. Chodziło m.in. o zadaszenie stadionu, które według obecnych zapisów ma pokryć sto procent trybun, a wcześniej inwestor dopuszczał inną możliwość. Zmieniony został także termin oddania inwestycji do użytku oraz zapis, który aktualnie wyklucza budowę hali sportowej w bryle stadionu.

- Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła oddalić to odwołanie - poinformowała Agnieszka Trojanowska, rzecznik prasowy Izby.

Gdyby KIO przyznała rację warszawskiej firmie, wówczas mogłoby dojść nawet do unieważnienia przetargu i konieczności rozpisania go na nowo. Orzeczenie KIO sprawi, że opóźnień w procedurze być nie powinno.

Ale i tak przetarg potrwa kilkanaście dni dłużej, bo w ostatnich dniach miasto... znów zmieniło jego warunki. Tym razem chodzi o ekrany LED. W pierwotnej wersji ekrany miały ściśle określone wymiary, przez co nie byłyby kompatybilne ze spotami, przygotowywanymi w nowoczesnej technologii telewizyjnej.

Według aktualnie obowiązującej wersji, przetarg ma się zakończyć 28 października. Do tego dnia można składać oferty na zaprojektowanie i wybudowanie stadionu miejskiego o pojemności 15 tysięcy miejsc oraz hali sportowej, która ma mieć trybuny dla 3 - 4 tysięcy kibiców. Nowa hala musi być połączona z Atlas Areną, ponieważ za dwa i pół roku ma spełniać funkcję hali rozgrzewkowej podczas mistrzostw świata siatkarzy. I z tym może być największy problem, bo fachowcy twierdzą, że... właściwie nie ma możliwości połączenia Atlas Areny z innym obiektem. I wskazują, że rozwiązaniem mogłoby być tylko wybudowanie podziemnego tunelu pomiędzy obiema halami.

Jeśli wszystko skończy się po myśli władz Łodzi, w listopadzie powinniśmy poznać firmę lub konsorcjum firm, które wygrają przetarg. W takiej sytuacji wiosenny termin rozpoczęcia inwestycji jest realny. A nowy stadion może stanąć w kilkanaście miesięcy. Jeśli więc nie będzie opóźnień, w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 piłkarze ŁKS mogliby rozegrać pierwszy mecz na nowym stadionie. Do tego czasu będą grali na dotychczasowym obiekcie, ponieważ nowy będzie położony bliżej aquaparku Fala. Dopiero gdy powstanie nowy stadion, stary ma zostać wyburzony, a w jego miejscu powstaną parkingi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto