Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź chce mieć pomniki historii

Wiesław Pierzchała
Krzysztof Szymczak/Polskapresse
Nasze najciekawsze zabytki mogą niedługo trafić na prestiżową listę pomników historii. Władze złożyły wniosek do ministerstwa kultury. W kolejce do tytułu są m.in. pofabrykanckie rezydencje.

Trwają zabiegi, aby resort kultury wpisał na listę pomników historii najcenniejsze i najciekawsze łódzkie zabytki. Są to: Księży Młyn, ulica Piotrkowska, dwie nekropolie - Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej i Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej, a także rezydencje fabrykanckie: pałac Izraela Poznańskiego, pałac Karola Poznańskiego, pałac Karola Scheiblera, pałac Edwarda i Matyldy Herbstów oraz dwie wille przy ul. księdza Skorupki - braci Józefa i Reinholda Richterów.

Warunkiem wciągnięcia na taką listę jest wpisanie obiektów do rejestru zabytków. Taki problem był z ul. Piotrkowską, jako że już na początku lat 70. wpisano do rejestru północną część Pietryny: od placu Wolności do al. Mickiewicza i dopiero niedawno część południową: od al. Mickiewicza do placu Niepodległości.

Sprawa jest w toku, gdyż od decyzji służb konserwatorskich odwołał się jeden z inwestorów. Fakt wpisania do rejestru całej Pietryny być może przyspieszy proces dodania jej do listy pomników historii.

Taki wpis jest niezwykle prestiżowy, gdyż dany obiekt lub ich zespół otrzymuje odpowiednią rangę na mapie zabytków w kraju oraz stanowi podstawowy warunek, aby ubiegać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wniosek o wpisanie na listę pomników historii łódzkich wspomnianych zabytków - w ramach opracowania pt. "Wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego w Łodzi" - władze miasta skierowały do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym półroczu 2011 roku. Co dzieje się z tym wnioskiem?

Jak nas poinformowano w resorcie kultury, obecnie trwa merytoryczna ocena wniosku, który trafi do Rady Ochrony Zabytków przy ministrze kultury, a ona podejmie ostateczną decyzję. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
- Miasto w najbliższym czasie zwróci się do ministerstwa z pytaniem, na jakim etapie rozpatrywania jest wniosek i jaki jest przewidywany termin zakończenia procedury - zapewnił nas Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.
Pomnik historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r.

Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto