Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kształcenie ustawiczne na wysokim poziomie

Redakcja
Przyszłość UŁ to, m.in. kształcenie ustawiczne
Przyszłość UŁ to, m.in. kształcenie ustawiczne Filip Szmidt
Przemiany demograficzne, społeczne i ekonomiczne skłaniają do podejmowania prób redefiniowania miejsca i roli szkolnictwa akademickiego. Skuteczną odpowiedzią na prognozowany spadek liczby studentów mogą stać się takie działania, jak realizowany od listopada 2010 do października 2012 roku międzywydziałowy projekt "Uniwersytet Łódzki dla kadr sektora usług społecznych", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pracownik funkcjonujący na współczesnym rynku pracy zmuszony jest do stałego zdobywania i pogłębiania kompetencji - rośnie więc rola kształcenia ustawicznego. To odpowiedź na pytanie, jak optymalizować wykorzystanie potencjału dydaktycznego i kadrowego Uniwersytetu Łódzkiego. Analizy i sondaże wykazały, że szczególnie interesującym adresatem oferty szkoleniowej jest sektor usług społecznych, rozumiany jako edukacja, administracja publiczna, pomoc społeczna i ochrona zdrowia.
Współpraca czterech wydziałów: Nauk o Wychowaniu (kierownictwo projektu), Ekonomiczno-Socjologicznego, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Fizyki i Informatyki Stosowanej zaowocowała stworzeniem nowatorskiego programu szkoleń z elementami praktycznymi oraz studiów podyplomowych dla pracowników sektora usług społecznych.
Nadzieję na realizację programu przyniósł konkurs ogłoszony w 2010 roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pomysł kadry zaangażowanej w prace koncepcyjne idealnie wpasował się w przedmiot konkursu, jakim było przyczynianie się do budowy potencjału rozwojowego uczelni poprzez rozszerzenie i wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz poprawa jakości kształcenia. A wszystko w imię hasła "Człowiek - najlepsza inwestycja". Wspólny trud zaowocował uzyskaniem dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni).
Największy nacisk położono na rozwój pozycji uczelni jako regionalnego lidera rynku kształcenia ustawicznego kadr sektora usług społecznych. Podjęto również inne wyzwania. Wśród nich wymienić należy:
- rozszerzenie oferty kształcenia o nowe formy szkoleniowe skierowane do pracujących w sektorze usług społecznych,
- zainteresowanie ofertą edukacyjną Uniwersytetu Łódzkiego nowych grup odbiorców,
- wzmocnienie współpracy międzywydziałowej i podniesienie atrakcyjności oferty dydaktycznej,
- trwałe wzmocnienie konkurencyjności UŁ na regionalnym rynku usług edukacyjnych,
- przygotowanie UŁ do niekorzystnych trendów demograficznych przez wzrost uczestnictwa w kształceniu ustawicznym.
Dla osiągnięcia złożonych celów jako najtrafniejsze wybrano takie działania, jak:
- otwarcie nowych studiów podyplomowych z zakresu gerontologii społecznej; 240 godzin ćwiczeń i wykładów nt. m.in. podstaw geriatrii i psychogerontologii, rehabilitacji, elementów prawa, dietetyki, aktywizacji społecznej,
- kursy z zakresu przedsiębiorczości, marketingu i zarządzania; które uaktualnią wiedzę w tych obszarach i wzbogacą warsztat dydaktyczny,
- kursy z zakresu rozwoju interpersonalnego i komunikacji społecznej, przygotowania i realizacji projektów miękkich; program zakłada poprawę kompetencji kadr systemu usług społecznych oraz poprawę jej pozycji na rynku pracy,
- przeprowadzenie specjalistycznych kursów w zakresie zastosowań informatycznych; uczestnicy szkoleń poznają popularne programy biurowe i graficzne, co zwiększy efektywność ich działań w przestrzeni zawodowej,
- wzbogacenie oferty szkoleniowej o elementy praktyczne; projekt zakłada możliwość zdobycia cennych doświadczeń praktycznych we wskazanej przez zainteresowanych instytucji.
Do udziału w szkoleniach pragniemy zaprosić zwłaszcza kobiety (działania wyrównujące, wspierające równość płci, które będą służyły poprawie sytuacji kobiet na rynku pracy), osoby w wieku 45+ oraz osoby fizyczne, które brały udział lub deklarują udział w wielu formach wsparcia oferowanych w ramach projektu (minimum w jednej edycji szkoleń lub praktyk).
Po szczegółowe informacje na temat programów zajęć oraz korzyści płynących z udziału w kursach zapraszamy na oficjalną stronę projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto